Изграждането на компютър за игри без рамка за оценка на стойността е начинът, по който хората харчат $500 за GPU, който осигурява по-лоши кадри за долар от алтернатива за $300. Показателят за цена на FPS пресича маркетинговия шум и подбора на бенчмарк, за да разкрие кой хардуер действително осигурява производителност за парите ви. Освен това ви принуждава да определите вашата цел – 1080p при 60 FPS има коренно различни хардуерни изисквания от 4K при 165 FPS, а бюджетът, необходим за постигане на тези цели, се различава с хиляди долари.

Рамката Cost-Per-FPS

Цената на FPS е просто съотношение, изчислено при вашата целева разделителна способност и библиотека с игри:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Този показател е най-полезен при сравняване на графични процесори в рамките на една и съща категория разделителна способност. Графичен процесор, който е „по-добър“ при 4K, е без значение, ако мониторът ви достига до 1080p — плащате за производителност, която не можете да използвате. Винаги сравнявайте с действителната си целева резолюция и игрите, които играете, а не със синтетични бенчмаркове или игри, които не притежавате.

Нива на стойност на GPU 2026

Тези цифри отразяват приблизителната цена на дребно през 2026 г. и средния FPS в смесена библиотека от модерни заглавия (AAA + състезателни шутъри) при съответните целеви разделителни способности. Изпълнението варира според заглавието; състезателните игри (CS2, Valorant, Apex) се изпълняват с 30–50% по-бързо от AAA заглавия с отворен свят.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE се откроява като изключителна стойност за 1440p. RTX 4090 струва 70% повече от RX 7900 XTX за 50% повече 4K FPS – сделка, която има смисъл само ако притежавате 4K 144Hz+ монитор и играете взискателни заглавия, където тези рамки действително могат да се използват.

Къде тесните места губят парите ви

Тясно място на процесора възниква, когато процесорът не може да доставя кадри достатъчно бързо, за да поддържа графичния процесор зает. Ще видите, че използването на GPU пада под 90%, докато използването на CPU на едно или две ядра достига 100%. Резултатът: платили сте за GPU производителност, която не използвате.

През 2026 г. съответните насоки за тесни места:

  • 1080p игри е най-чувствителната към процесора разделителна способност, тъй като по-ниската работа при изобразяване измества централния процесор с тесни места. Сдвоете цел с висока FPS 1080p с модерен 6-ядрен или по-добър процесор (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K или еквивалентен).
  • 1440p и 4K са по-ограничени от GPU. По-стар CPU от среден клас (Ryzen 5 5600, i5-12400) ще затрудни GPU от висок клас по-малко при 4K, отколкото при 1080p.
  • Състезателни игри (CS2, Valorant при цели 240+ FPS) са агресивно обвързани с процесора, независимо от резолюцията. Тези игри не използват ресурсите на графичния процесор пропорционално и ще изложат ограничения на процесора дори при 1080p.

Скоростта на RAM има значение за сценарии, свързани с процесора. DDR5-6000 на AM5 с активиран EXPO е измеримо по-бърз в заглавия с ограничен процесор от DDR5-4800 на склад. Делтата на производителността мо��е да достигне 10–15% в игри като CS2.

Примери за изграждане: $600 / $1000 / $1500 / $2500

Това са пълните системни разходи без монитор, клавиатура, мишка и операционна система.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Компилацията от $600 представлява минималната жизнеспособна съвременна система за игри. Компилаци��та от $1000 е най-добрата цена за повечето геймъри. Разликата между $1500 и $2500 осигурява намаляваща възвръщаемост — скокът от 1440p 100 FPS до 1440p 144+ FPS струва $650 повече.

Математика на монитора: Резолюция × Честота на опресняване

Вашият монитор трябва да съответства на изходните възможности на вашия GPU. Купуването на 4K 144Hz монитор ($600–900) и сдвояването му с RTX 4060 Ti означава, че ще пускате 4K при 40–55 FPS в AAA заглавия – изживяване, по-лошо от 1080p при 144 FPS на монитор за $200.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Категорията 1440p 144Hz предлага най-доброто цялостно игрово изживяване на долар през 2026 г. Тя е достатъчно взискателна, за да оправдае GPU от $400–550, визуално превъзхождаща 1080p и постижима, без да се изисква хардуер от ултра ниво, необходим за 4K.

Кога да надстроите вместо да изградите нов

Решението за надстройка срещу реконструкция се свежда до възрастта на платформата и сериозността на пречките. Практическа рамка:

Ако вашият текущ GPU е тясното място (използване на GPU постоянно над 95%, CPU под 80%), надграждането на GPU на съществуваща платформа обикновено е рентабилно — при условие че платформата не налага ново тясно място. Ryzen 3600 може да се сдвои с RX 7900 GRE при 1440p с минимално затруднение.

Ако текущият ви процесор е тясното място на наследена платформа (AM4 с DDR4, Intel LGA1200), изчислението се променя. Надграждането на процесора може да изисква нова дънна платка и RAM, което ще доближи разходите до нова платформа AM5 или Intel LGA1851.

Полезно правило: ако общите разходи за привеждане на вашата система до целевата производителност надхвърлят 60% от еквивалентните разходи за ново изграждане, изградете ново. Ще получите по-дълъг живот на платформата, гаранционно покритие за всички компоненти и подобрения на ефективността на т��кущото поколение силиций — което също има значение за разходите за електроенергия за многогодишен период на притежание.