At bygge en gaming-pc uden en ramme til evaluering af værdi er, hvordan folk bruger $500 på en GPU, der leverer dårligere frames per dollar end et $300-alternativ. Pris-per-FPS-metrikken skærer gennem marketingstøj og benchmark cherry-picking for at afsløre, hvilken hardware der rent faktisk leverer ydeevne for dine penge. Det tvinger dig også til at definere dit mål - 1080p ved 60 FPS har radikalt anderledes hardwarekrav end 4K ved 165 FPS, og det nødvendige budget for at nå disse mål adskiller sig med tusindvis af dollars.
Cost-Per-FPS Framework
Pris pr. FPS er et simpelt forhold beregnet til din målopløsning og spilbibliotek:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Denne metrik er mest nyttig, når du sammenligner GPU'er inden for den samme opløsningsramme. En GPU, der er "bedre" ved 4K, er irrelevant, hvis din skærm topper med 1080p — du betaler for ydeevne, du ikke kan bruge. Benchmark altid mod din faktiske målopløsning og de spil, du spiller, ikke syntetiske benchmarks eller spil, du ikke ejer.
GPU-værdiniveauer 2026
Disse tal afspejler omtrentlige detailpriser i 2026 og gennemsnitlig FPS på tværs af et blandet bibliotek af moderne titler (AAA + konkurrencedygtige skydespil) ved respektive målopløsninger. Ydeevnen varierer efter titel; konkurrerende spil (CS2, Valorant, Apex) kører 30-50 % hurtigere end AAA-titler i åben verden.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE skiller sig ud som enestående værdi for 1440p. RTX 4090 koster 70 % mere end RX 7900 XTX for 50 % mere 4K FPS - en handel, der kun giver mening, hvis du ejer en 4K 144Hz+ skærm og spiller krævende titler, hvor disse frames faktisk er brugbare.
Hvor flaskehalse spilder dine penge
En CPU-flaskehals opstår, når processoren ikke kan levere frames hurtigt nok til at holde GPU'en beskæftiget. Du vil se GPU-udnyttelsen falde til under 90%, mens CPU-udnyttelsen på en eller to kerner rammer 100%. Resultatet: du har betalt for GPU-ydeevne, du ikke bruger.
I 2026, relevant flaskehalsvejledning:
- 1080p-spil er den mest CPU-følsomme opløsning, fordi lavere gengivelsesarbejde flytter flaskehalsen til CPU'en. Par et high-FPS 1080p-mål med en moderne 6-core eller bedre CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K eller tilsvarende).
- 1440p og 4K er mere GPU-begrænsede. En ældre mellemklasse-CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400) vil flaskehalser en avanceret GPU mindre ved 4K end ved 1080p.
- Konkurrencedygtig gaming (CS2, Valorant ved 240+ FPS-mål) er aggressivt CPU-bundet uanset opløsning. Disse spil bruger ikke GPU-ressourcer proportionalt og vil afsløre CPU-begrænsninger selv ved 1080p.
RAM-hastigheden har betydning for CPU-bundne scenarier. DDR5-6000 på AM5 med EXPO aktiveret er målbart hurtigere i CPU-begrænsede titler end DDR5-4800 på lager. Ydeevnedeltaet kan nå 10-15 % i spil som CS2.
Byg eksempler: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Disse er komplette systemomkostninger eksklusive skærm, tastatur, mus og operativsystem.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
$600 build repræsenterer det mindste levedygtige moderne spilsystem. $1.000-bygningen er det bedste sted for de fleste spillere, når det gælder pris-ydelse. Afstanden mellem $1.500 og $2.500 giver et faldende afkast - springet fra 1440p 100 FPS til 1440p 144+ FPS koster $650 mere.
Overvåg matematik: Opløsning × Opdateringshastighed
Din skærm skal matches til din GPU's outputkapacitet. At købe en 4K 144Hz-skærm ($600-900) og parre den med en RTX 4060 Ti betyder, at du vil køre 4K ved 40-55 FPS i AAA-titler - en oplevelse værre end 1080p ved 144 FPS på en $200-skærm.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
1440p 144Hz-kategorien tilbyder den bedste overordnede spiloplevelse per dollar i 2026. Den er krævende nok til at retfærdiggøre en $400-550 GPU, visuelt overlegen i forhold til 1080p, og opnåelig uden at kræve den ultra-tier hardware, der er nødvendig for 4K.
Hvornår skal man opgradere vs. Byg ny
Beslutningen om opgradering vs. genopbygning kommer ned til platformens alder og flaskehalsens sværhedsgrad. En praktisk ramme:
Hvis din nuværende GPU er flaskehalsen (GPU-brug konsekvent over 95 %, CPU under 80 %), er en GPU-opgradering på en eksisterende platform normalt omkostningseffektiv – forudsat at platformen ikke pålægger en ny flaskehals. En Ryzen 3600 kan parres med en RX 7900 GRE ved 1440p med minimal flaskehals.
Hvis din nuværende CPU er flaskehalsen på en ældre platform (AM4 med DDR4, Intel LGA1200), ændres beregningen. Opgradering af CPU'en kan kræve et nyt bundkort og RAM, hvilket bringer omkostningerne tæt på en ny AM5 eller Intel LGA1851 platform build.
En nyttig regel: Hvis de samlede omkostninger for at bringe dit system til målydelsen overstiger 60 % af de tilsvarende nybygningsomkostninger, skal du bygge nyt. Du får en længere platformlevetid, garantidækning på alle komponenter og effektivitetsforbedringer af den nuværende generation af silicium - som også har betydning for elomkostningerne over en flerårig ejerperiode.