לפני הקטיף, לפני שמעלית התבואה מציינת לך מחיר ולפני שאתה מנהל משא ומתן על חוזה קדימה, אתה צריך הערכה אמינה של מה השדה שלך ייצר בפועל. הערכת תפוקה לפני הקציר מאפשרת לחקלאים לקבל החלטות שיווקיות מושכלות, לארגן קיבולת אחסון ולפרויקט תזרים מזומנים לעונה הקרובה. השיטות שונות לפי יבול אך חולקות מבנה משותף: ספירת צמחים מייצגים, מדידת יחידות הייצור שלהם וקנה מידה לנתון לדונם.
נוסחת הערכת התשואה
שיטות הערכת יבול משתנות לפי יבול, אך המבנה הכללי הוא:
Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor
הערכת תפוקת תירס (שיטת ספירת אוזניים):
Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90
ספור אוזניים ב-1/1000 דונם (17.4 רגל של שורה בשורות של 30 אינץ'), ואז מדדו שורות גרעין ממוצעות לאוזן (בדרך כלל 14-18 שורות) וגרעינים לכל שורה (בדרך כלל 30-40 גרעינים). מחלקים ב-90 (כ-90,000 גרעינים לבושל).
דוגמה: 32 אוזניים ב-1/1000 דונם × 16 שורות × 35 גרעינים = 17,920 גרעינים. מחלקים ב-90 = 199 bu/acre.
הערכת תפוקת פולי סויה:
Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000
ספור צמחים ב-1/10,000 דונם (3.1 רגל של שורה של 7 אינץ'), העריך תרמילים ממוצעים לצמח (בדרך כלל 30-50 בתנאים טובים), השתמש ב-2.5-2.8 זרעים לתרמיל, וחלק ב-3,000 (כ-3,000 זרעים לכל ז��עים ל-3,000 זרעים ל-3000 זרעים ל-0 זרעים).
דוגמה: 130,000 צמחים/דונם × 40 תרמילים × 2.6 זרעים = 13,520,000 זרעים. חלקו ב-3,000 = 150,000 / 3,000 = המתן - מתוקן: 130,000 צמחים × 40 תרמילים × 2.6 זרעים ÷ 3,000 לכל ק"ג ÷ 60 ליברות/בושל = כ-75 bu/acre בפרמטרים אופייניים.
תשואות ממוצעות לפי יבול
שירות הסטטיסטיקה החקלאית הלאומי של USDA עוקב אחר התשואות הממוצעות בכל המדינות המייצרות מדי שנה. הטבלה הבאה מציגה ממוצעים משוערים של 5 שנים עבור יבולים עיקריים בארה"ב:
| Crop | US Average Yield | Unit | Top State / Yield |
|---|---|---|---|
| Corn | 174–180 bu/acre | Bushels | Iowa: ~200 bu/acre |
| Soybeans | 49–52 bu/acre | Bushels | Illinois: ~60 bu/acre |
| Winter Wheat | 47–52 bu/acre | Bushels | WA/OR: 65–70 bu/acre |
| Spring Wheat | 40–44 bu/acre | Bushels | — |
| Cotton | 880–920 lb/acre | Pounds (lint) | TX High Plains: ~900 lb/acre |
| Rice | 7,400–7,600 lb/acre | Pounds | CA: 8,200 lb/acre |
| Grain Sorghum | 70–75 bu/acre | Bushels | KS: 85–90 bu/acre |
| Sunflowers | 1,500–1,700 lb/acre | Pounds | ND/SD average |
| Peanuts | 3,800–4,200 lb/acre | Pounds | GA: ~4,200 lb/acre |
ממוצעים אלה מסווים שונות רחבה בתוך מדינות. חווה עם קרקעות חוליות בעלות קיבולת מים נמוכה עשויה לעלות בממוצע של 130 בו/דונם תירס, בעוד ששכן עם ניקוז אדמה עמוק וכהה ואריחים עומד בממוצע על 210 בו/אקר. היסטוריית התשואה המקומית מרשומות החווה שלך ב-FSA ניתנת לפעולה יותר מהממוצעים של המדינה עבור תחזיות ספציפיות לחווה.
גורמים המשפיעים על התשואה
הבנה מה מניע את שונות התשואה מאפשרת לך לחזות מעל או מתחת לממוצע ביתר דיוק:
איכות הקרקע והנ��קוז: חומר אורגני בקרקע (כל עלייה של 1% מוסיפה בערך פוטנציאל תנובת תירס של 15-20 bu/acre), יכולת חילופי קטונים וסוג הניקוז הם גורמי התשואה הדומיננטיים לטווח ארוך. קרקעות מנוקזות גרוע מאבדות תשואה משמעותית בשנים רטובות; קרקעות גבוהות OM מנוקזות היטב הן עקביות יותר.
גשמים ותזמון: התירס רגיש ביותר ללחץ מים ב-VT/R1 (ציציות ומשי). בצורת בת שבוע במהלך האבקה יכולה לקצץ את התשואה ב-25-40% ללא קשר לכמה טוב נראה היבול לפני אותה נקודה. פולי סויה רגישים ביותר ב-R3 (מילוי תרמיל מתחיל).
מגוון ומבחר היברידי: שיפור גנטי הביא לשיפור של כ-1-2 bu/acre/שנה בתירס במהלך 30 השנים האחרונות. בחירת כלאיים עם נתוני ביצועים חזקים מניסויים באוניברסיטאות מקומיות עבור הגיאוגרפיה הספציפית שלך יכולה להוסיף 5-15 bu/acre על מבחר היברידי לא אופטימלי.
תאריך שתילה: כל יום של שתילה מאוחרת מעבר לחלון האופטימלי (סוף אפריל עבור רוב חגורת התירס) עולה בערך 0.5-1.0 bu/acre/יום בתירס. פולי הסויה פחות רגישים למועד השתילה אך מציגים ירידה בתפוקה שנשתלה לאחר תחילת יוני ברוב המיקומים.
לחץ מזיקים ומחלות: נגיעות כנימות מעל הסף הכלכלי מפחיתות את יבול הסויה ב-5–20%. כתם עלים אפור ומחלת עלי תירס צפוניים בתירס יכולים להפחית את היבולים ב-10-30% בשנים קשות ללא קוטל פטריות עלים. נזק תולעי שורש לתירס יכול להפחית את היבול ב-5-25% בהתאם ללחץ החיפושית ואריזת התכונות.
חישוב הכנסה: תשואה × מחיר שוק
חישוב ההכנסות מתחיל במחיר החוזים העתידיים המותאם לבסיס:
Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)
בסיס הוא המחיר המקומי במזומן פחות המחיר העתידי הקרוב. הבסיס משתנה לפי מיקום וזמן בשנה, ומשקף את עלויות ההובלה לשוק הטרמינלים, היצע וביקוש מקומיים וכלכלת אחסון. בחגורת התירס, בסיס התירס בקציר נע בדרך כלל בין 0.20$ ל-0.60$ (מתחת לחוזים עתידיים). הבסיס בדרך כלל מתחזק (מצטמצם) באביב כאשר אספקת היבול הישנה מתהדקת.
דוגמה עובדת - תחזית הכנסות מתירס:
Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu
Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre
אם כבר מכרת 50% מהייצור הצפוי ב-$5.10/bu באמצעות חוזה קדימה:
Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)
עלויות קלט: זרעים, דשן, ציוד
עלויות תשומות החווה משתנות באופן משמעותי לפי אזור, גודל הפעילות והאם הקרקע בבעלות או מושכרת במזומן. הטווחים הבאים משקפים תנאים טיפוסיים של 2023–2024 במערב התיכון:
| Input Category | Corn (per acre) | Soybeans (per acre) | Wheat (per acre) |
|---|---|---|---|
| Seed | $110–$140 | $60–$80 | $25–$40 |
| Fertilizer (N/P/K) | $180–$280 | $60–$100 | $90–$150 |
| Herbicides | $35–$65 | $30–$60 | $20–$35 |
| Insecticides/fungicides | $20–$50 | $20–$50 | $15–$30 |
| Fuel and labor | $50–$80 | $40–$65 | $40–$70 |
| Equipment depreciation | $80–$120 | $65–$95 | $60–$90 |
| Crop insurance | $30–$60 | $20–$40 | $15–$30 |
| Total (no land) | $505–$795 | $295–$490 | $265–$445 |
| Cash rent (Corn Belt) | $200–$350 | $200–$350 | $100–$200 |
| Total with cash rent | $705–$1,145 | $495–$840 | $365–$645 |
עלות הקרקע - בין אם דמי שכירות או עלות הזדמנות לבעלות - היא בדרך כלל המשתנה הגדול ביותר ברווחיות החווה. לחוות על קרקע בבעלות עם משכנתאות נמוכות או מופחתות במלואן יש חישובי איזון שונים באופן דרמטי מאשר פעולות המושכרות במזומן.
רווח נקי לדונם לפי יבול
שילוב של נתוני תשואה, מחיר ועלות תשומה מייצר תמונת רווח לדונם. התוצאות משתנות מאוד לפי שנה, מיקום ותפעול אינדיבידואלי:
| Crop | Revenue (typical year) | Total Costs (with rent) | Net Profit | Challenging Year |
|---|---|---|---|---|
| Corn (185 bu at $4.50) | $832/acre | $750–$900/acre | −$68 to +$82 | −$200 to −$100 |
| Soybeans (52 bu at $10.50) | $546/acre | $550–$700/acre | −$154 to +$0 | −$250 to −$150 |
| Wheat (50 bu at $5.50) | $275/acre | $400–$600/acre | −$325 to −$125 | −$400 to −$250 |
הכלכלה של החיטה בטבלה שלמעלה משקפת מדוע חקלאים רבים במישורים הגדולים מגדלים חיטה כחלק מסבב ולא לצורך רווחיות ישירה - האיזון שלה במחירים נוכחיים דורש עלויות קרקע נמוכות מאוד, גידול כפול עם פולי סויה לאחר קציר חיטה, או בסיס חזק.
המספרים הללו מחזקים את הסיבה לכך שהחלטות שי��וק דגנים שהתקבלו לפני או במהלך עונת הגידול חשובות כל כך. חווה עם 185 bu/acre תירס שנמכר ב-$5.10 ולא ב-$4.50 מייצרת 110$/דונם יותר הכנסה - ההפרש בין הפסד לרווח בפעולה המושכרת במזומן. הערכת תפוקה הופכת לתשומה קריטית להחלטה השיווקית ההיא, ונותנת לך את הביטחון למכור ייצור קדימה ללא חשש להתחייבות יתר של בושלים שלא תגדל.