A betakarítás előtt, mielőtt a gabonafelvonó árat ajánl Önnek, és mielőtt határidős szerződést kötne, megbízható becslésre van szüksége arról, hogy a szántóföldje valójában mit fog termelni. A betakarítás előtti hozambecslés lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy megalapozott marketingdöntéseket hozzanak, rendezzék a tárolási kapacitást, és előre jelezzék a pénzforgalmat a következő szezonra. A módszerek terményenként különböznek, de közös a felépítésük: meg kell számolni a reprezentatív növényeket, megmérni a termelési egységeiket, és hektáronkénti méretre skálázni.
A hozambecslési képlet
A hozambecslési módszerek terményenként változnak, de az általános szerkezet a következő:
Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor
Kukoricatermésbecslés (kalászszámlálási módszer):
Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90
Számolja meg a kalászokat 1/1000 hektáron (17,4 láb sor a 30 hüvelykes sorokban), majd mérje meg az átlagos magsorok számát kalászonként (általában 14–18 sor) és a magokat soronként (általában 30–40 mag). Oszd el 90-nel (kb. 90 000 kernel per véka).
Példa: 32 kalász 1/1000 hektáron × 16 sor × 35 mag = 17 920 mag. Oszd el 90-nel = 199 bu/acre.
Szójabab hozamának becslése:
Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000
Számolja meg a növényeket 1/10 000 hektáron (3,1 láb a 7 hüvelykes sorból), becsülje meg az átlagos hüvelyszámot növényenként (jó körülmények között jellemzően 30–50), használjon 2,5–2,8 magot hüvelyenként, és ossza el 3000-rel (körülbelül 3000 mag per bushel 0-3, 000-es alapon).
Példa: 130 000 növény/hektár × 40 hüvely × 2,6 mag = 13 520 000 mag. Oszd el 3000-zel = 150 000 / 3000 = várj – javítva: 130 000 növény × 40 hüvely × 2,6 mag ÷ 3000 fontonként ÷ 60 font/bushel = kb. 75 lb/acre tipikus paraméterek mellett.
Átlagos hozam terményenként
Az USDA Nemzeti Mezőgazdasági Statisztikai Szolgálata évente nyomon követi az átlagos hozamokat az összes termelő államban. A következő táblázat az Egyesült Államok főbb növényeinek hozzávetőleges 5 éves átlagait mutatja:
| Crop | US Average Yield | Unit | Top State / Yield |
|---|---|---|---|
| Corn | 174–180 bu/acre | Bushels | Iowa: ~200 bu/acre |
| Soybeans | 49–52 bu/acre | Bushels | Illinois: ~60 bu/acre |
| Winter Wheat | 47–52 bu/acre | Bushels | WA/OR: 65–70 bu/acre |
| Spring Wheat | 40–44 bu/acre | Bushels | — |
| Cotton | 880–920 lb/acre | Pounds (lint) | TX High Plains: ~900 lb/acre |
| Rice | 7,400–7,600 lb/acre | Pounds | CA: 8,200 lb/acre |
| Grain Sorghum | 70–75 bu/acre | Bushels | KS: 85–90 bu/acre |
| Sunflowers | 1,500–1,700 lb/acre | Pounds | ND/SD average |
| Peanuts | 3,800–4,200 lb/acre | Pounds | GA: ~4,200 lb/acre |
Ezek az átlagok az államokon belüli nagy eltéréseket takarják. Egy homokos, alacsony víztartó képességű talajú gazdaság átlagosan 130 köb/hektár kukorica, míg egy mély, sötét vályog és cserép vízelvezetésű szomszédja átlagosan 210 köb/ha. Az FSA-gazdasági nyilvántartásokból származó helyi hozamelőzmények hasznosabbak, mint az állami átlagok a gazdaság-specifikus előrejelzéseknél.
A hozamot befolyásoló tényezők
Annak megértése, hogy mi okozza a hozamvarianciát, lehetővé teszi az átlag feletti vagy alatti előrejelzést pontosabban:
Talajminőség és vízelvezetés: A talaj szervesanyag-tartalma (minden 1%-os növekedés hozzávetőlegesen 15–20 köb/acre kukorica terméspotenciált), kationcserélő képessége és vízelvezetési osztálya a domináns hosszú távú terméshatározó. A gyengén vízelvezető talajok nedves években jelentős hozamot veszítenek; a jó vízelvezetésű, magas OM-tartalmú talajok konzisztensebbek.
Eső és időzítés: A kukorica a legérzékenyebb a vízterhelésre a VT/R1-nél (bojtározás és selymesedés). Egy hetes aszály a beporzás során 25-40%-kal csökkentheti a termést, függetlenül attól, hogy a termés milyen jónak tűnt azelőtt. A szójabab a legérzékenyebb az R3-nál (a hüvely kitöltésének kezdete).
Fajta- és hibridszelekció: A genetikai fejlődés hozzávetőlegesen 1-2 ök/hektár/év hozamnövekedést eredményezett a kukorica esetében az elmúlt 30 évben. A helyi egyetemi kísérletekből erős teljesítményadatokkal rendelkező hibridek kiválasztása az adott földrajzi területen 5–15 köb/hektárral növelheti a szuboptimális hibridválasztást.
Ültetési dátum: Az optimális időszakon túli késleltetett ültetés minden egyes napja (a legtöbb kukoricazóna esetében április vége) körülbelül 0,5–1,0 tő/hektár/nap kukoricában. A szójabab kevésbé érzékeny az ültetés időpontjára, de a legtöbb helyen június eleje után ültetett terméshozam csökken.
Kártevők és betegségek nyomása: A levéltetű fertőzések a gazdasági küszöbérték felett 5-20%-kal csökkentik a szójabab termését. A kukorica szürke levélfoltossága és az északi kukorica levélfoltossága 10-30%-kal csökkentheti a termést súlyos évjáratokban, lombfungicid nélkül. A kukorica gyökérférgessége 5-25%-kal csökkentheti a termést a bogárnyomástól és a tulajdonságcsomagtól függően.
Bevételszámítás: Hozam × piaci ár
A bevétel számítása a bázissal kiigazított határidős árfolyammal kezdődik:
Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)
Az Alap a helyi készpénzes ár mínusz a közeli határidős árfolyam. Az alap helytől és évszaktól függően változik, tükrözve a terminálpiacra történő szállítás költségeit, a helyi keresletet és kínálatot, valamint a tárolás gazdaságosságát. A kukoricaövezetben a kukorica betakarításkori alapja általában –0,20–0,60 dollár (a határidős ügyletek alatt). A bázis jellemzően megerősödik (szűkül) tavasszal, ahogy a régi terménykészletek szűkülnek.
Munkás példa – a kukorica bevételének előrejelzése:
Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu
Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre
Ha már eladta a várt termelés 50%-át 5,10 USD/bui áron határidős szerződéssel:
Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)
Bemeneti költségek: vetőmag, műtrágya, felszerelés
A mezőgazdasági üzemek inputköltségei jelentősen eltérnek a régiótól, a működés méretétől és attól, hogy a föld tulajdonában van-e vagy készpénzes bérbeadás. A következő tartományok tipikus 2023–2024 középnyugati viszonyokat tükröznek:
| Input Category | Corn (per acre) | Soybeans (per acre) | Wheat (per acre) |
|---|---|---|---|
| Seed | $110–$140 | $60–$80 | $25–$40 |
| Fertilizer (N/P/K) | $180–$280 | $60–$100 | $90–$150 |
| Herbicides | $35–$65 | $30–$60 | $20–$35 |
| Insecticides/fungicides | $20–$50 | $20–$50 | $15–$30 |
| Fuel and labor | $50–$80 | $40–$65 | $40–$70 |
| Equipment depreciation | $80–$120 | $65–$95 | $60–$90 |
| Crop insurance | $30–$60 | $20–$40 | $15–$30 |
| Total (no land) | $505–$795 | $295–$490 | $265–$445 |
| Cash rent (Corn Belt) | $200–$350 | $200–$350 | $100–$200 |
| Total with cash rent | $705–$1,145 | $495–$840 | $365–$645 |
A földköltség – akár készpénzes bérleti díj, akár tulajdonosi alternatív költség – jellemzően a gazdaság jövedelmezőségének egyetlen legnagyobb változója. Az alacsony vagy teljesen amortizált jelzáloghitellel rendelkező, saját földterületeken lévő gazdaságok a fedezeti számítások drámai mértékben eltérnek a készpénzes bérelt műveletektől.
Hektáronkénti nettó nyereség termés szerint
A hozam, az ár és az inputköltség adatok kombinálása hektáronkénti nyereségképet eredményez. Az eredmények évtől, helytől és egyedi művelettől függően nagyon eltérőek:
| Crop | Revenue (typical year) | Total Costs (with rent) | Net Profit | Challenging Year |
|---|---|---|---|---|
| Corn (185 bu at $4.50) | $832/acre | $750–$900/acre | −$68 to +$82 | −$200 to −$100 |
| Soybeans (52 bu at $10.50) | $546/acre | $550–$700/acre | −$154 to +$0 | −$250 to −$150 |
| Wheat (50 bu at $5.50) | $275/acre | $400–$600/acre | −$325 to −$125 | −$400 to −$250 |
A fenti táblázatban a búza gazdaságossága azt tükrözi, hogy sok alföldi gazdálkodó miért termeszt búzát vetésforgó részeként, nem pedig közvetlen jövedelmezőség érdekében – a jelenlegi árakon számolt nullszaldós termeléshez vagy nagyon alacsony földköltség, a búza betakarítása után a szójabab kettős termése vagy erős bázis szükséges.
Ezek a számok megerősítik, hogy miért olyan fontosak a tenyészidőszak előtt vagy alatt hozott gabonamarketing döntések. A 4,50 dollár helyett 5,10 dollárért eladott 185 köb/hektáros kukoricával rendelkező gazdaság 110 dollárral több bevételt termel hektáronként – ez a különbség a veszteség és a nyereség között egy készpénzes bérbeadás esetén. A hozambecslés kulcsfontosságú tényezővé válik a marketingdöntéshez, és önbizalmat ad ahhoz, hogy eladja a termelést anélkül, hogy félne attól, hogy túlságosan elkötelezi magát, és nem fog növekedni.