Пред жетвата, пред лифтот за жито да ви ја цитира цената и пред да преговарате за предвремен договор, потребна ви е сигурна проценка за тоа што всушност ќе произведе вашето поле. Проценката на приносот пред жетвата им овозможува на земјоделците да донесат информирани одлуки за маркетинг, да организираат капацитет за складирање и да проектираат готовински тек за претстојната сезона. Методите се разликуваат по култури, но имаат заедничка структура: пребројување на репрезентативните растенија, ��ерење на нивните производни единици и размерување до бројка по хектар.
Формулата за проценка на приносот
Методите за проценка на приносот варираат во зависност од културата, но општата структура е:
Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor
Проценка на приносот на пченка (метод на броење уши):
Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90
Бројте ги ушите во 1/1000 акри (17,4 стапк�� ред во редови од 30 инчи), потоа измерете ги просечните редови на јадрото по уво (обично 14-18 редови) и јадрата по ред (обично 30-40 кернели). Поделете со 90 (приближно 90.000 кернели по бушел).
Пример: 32 уши во 1/1000 акри × 16 редови × 35 јадра = 17.920 јадра. Поделете со 90 = 199 bu/acre.
Проценка на приносот на соја:
Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000
Пребројте ги растенијата во 1/10.000 хектари (3,1 стапки од 7-инчен ред), проценете ги просечните мешунки по растение (обично 30-50 во добри услови), користете 2,5-2,8 семиња по мешунка и поделете со 3.000 (приближно 3.000 семиња по основа за семки/бушел за половина).
Пример: 130.000 растенија/акр × 40 мешунки × 2,6 семиња = 13.520.000 семиња. Поделете со 3.000 = 150.000 / 3.000 = чекајте - поправено: 130.000 растенија × 40 мешунки × 2,6 семиња ÷ 3.000 по lb ÷ 60 lb/бушел = околу 75 bu/acre при типични параметри.
Просечни приноси по култури
Националната служба за земјоделска статистика на USDA ги следи просечните приноси во сите земји-производители годишно. Сл��дната табела покажува приближни 5-годишни просеци за главните култури во САД:
| Crop | US Average Yield | Unit | Top State / Yield |
|---|---|---|---|
| Corn | 174–180 bu/acre | Bushels | Iowa: ~200 bu/acre |
| Soybeans | 49–52 bu/acre | Bushels | Illinois: ~60 bu/acre |
| Winter Wheat | 47–52 bu/acre | Bushels | WA/OR: 65–70 bu/acre |
| Spring Wheat | 40–44 bu/acre | Bushels | — |
| Cotton | 880–920 lb/acre | Pounds (lint) | TX High Plains: ~900 lb/acre |
| Rice | 7,400–7,600 lb/acre | Pounds | CA: 8,200 lb/acre |
| Grain Sorghum | 70–75 bu/acre | Bushels | KS: 85–90 bu/acre |
| Sunflowers | 1,500–1,700 lb/acre | Pounds | ND/SD average |
| Peanuts | 3,800–4,200 lb/acre | Pounds | GA: ~4,200 lb/acre |
Овие просеци маскираат широки варијации во државите. Фарма со песочни почви со мал капацитет за задржување на водата може во просек да изнесува 130 bu/acre пченка, додека сосед со длабока, темна кирпичка и дренажа од плочки во просек изнесува 210 bu/acre. Историјата на локалниот принос од вашата евиденција на фармата на FSA е поприменлива од државните просеци за проекции специфични за ��армата.
Фактори кои влијаат на приносот
Разбирањето на варијансата на приносот ви овозможува да прогнозирате над или под просекот со поголема прецизност:
Квалитет на почвата и дренажа: Органската материја на почвата (секое зголемување од 1% приближно додава 15-20 бу/акр потенцијал за принос на пченка), капацитетот за размена на катјони и класата на дренажа се доминантните долгорочни детерминанти на приносот. Лошо исцедените почви губат значителен принос во влажните години; добро исцедените почви со висока содржина на ОМ се поконзистентни.
Врнежи и време: пченката е најчувствителна на воден стрес на VT/R1 (ресење и свилање). Еднонеделната суша за време на опрашувањето може да го намали приносот за 25-40% без оглед на тоа колку добро изгледала културата пред тој момент. Сојата е најчувствителна на R3 (почетно полнење на мешунките).
** Разновидност и хибридна селекција:** Генетското подобрување доведе до приближно 1-2 бу/акр/годишно подобрување на приносот кај пченката во последните 30 години. Изборот на хибриди со силни податоци за перформансите од локални универзитетски испитувања за вашата специфична географија може да додаде 5–15 bu/acre во однос на неоптималниот хибриден избор.
Датум на садење: Секој ден на одложено садење покрај оптималниот прозорец (крајот на април за повеќето пченкарни појаси) чини приближно 0,5–1,0 бу/акр/ден во пченка. Сојата е помалку чувствителна на датумот на садење, но покажува опаѓање на приносите засадени по почетокот на јуни на повеќето локации.
Притисок од штетници и болести: Наездата на вошките над економскиот праг го намалува приносот на соја за 5-20%. Сивата дамка на листот и сивата болест на пченкарниот лист кај пченката може да го намалат приносот за 10-30% во тешки години без фолијарен фунгицид. Оштетувањето на пченката од кор��новиот црв може да го намали приносот за 5-25% во зависност од притисокот на бубачката и пакетот на особини.
Пресметка на приход: Принос × Пазарна цена
Пресметката на приходот започнува со основната фјучерс цена:
Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)
Основа е локалната готовинска цена минус блиската фјучерс цена. Основата варира во зависност од локацијата и периодот од годината, одразувајќи ги транспортните трошоци до терминалниот пазар, локалната понуда и побарувачка и економијата на складирање. Во Појасот на пченка, основата на пченка при жетва обично се движи од -0,20 до -0,60 долари (под фјучерси). Основата вообичаено се зајакнува (се стеснува) во пролет, бидејќи залихите на старите култури се стегаат.
Работен пример — проекција на приход од пченка:
Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu
Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre
Ако веќе сте продале 50% од очекуваното производство по 5,10 $/bu преку договор за напред:
Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)
Влезни трошоци: семиња, ѓубрива, опрема
Влезните трошоци на фармата значително варираат во зависност од регионот, големината на работењето и дали земјиш��ето е во сопственост или изнајмено во готовина. Следниве опсези ги одразуваат типичните услови на Средниот запад од 2023-2024 година:
| Input Category | Corn (per acre) | Soybeans (per acre) | Wheat (per acre) |
|---|---|---|---|
| Seed | $110–$140 | $60–$80 | $25–$40 |
| Fertilizer (N/P/K) | $180–$280 | $60–$100 | $90–$150 |
| Herbicides | $35–$65 | $30–$60 | $20–$35 |
| Insecticides/fungicides | $20–$50 | $20–$50 | $15–$30 |
| Fuel and labor | $50–$80 | $40–$65 | $40–$70 |
| Equipment depreciation | $80–$120 | $65–$95 | $60–$90 |
| Crop insurance | $30–$60 | $20–$40 | $15–$30 |
| Total (no land) | $505–$795 | $295–$490 | $265–$445 |
| Cash rent (Corn Belt) | $200–$350 | $200–$350 | $100–$200 |
| Total with cash rent | $705–$1,145 | $495–$840 | $365–$645 |
Цената на земјиштето - без разлика дали е готовинска закупнина или опортунитетна цена на сопственост - обично е единствената најголема променлива во профитабилноста на фармата. Фармите на земјиште во сопственост со ниски или целосно амортизирани хипотеки имаат драматично различни пресметки за рентабилност о�� операциите изнајмени со готовина.
Нето добивка по акр по култура
Комбинирањето на приносот, цената и податоците за влезните трошоци создава слика за профит по хектар. Резултатите варираат во голема мера според годината, локацијата и поединечното работење:
| Crop | Revenue (typical year) | Total Costs (with rent) | Net Profit | Challenging Year |
|---|---|---|---|---|
| Corn (185 bu at $4.50) | $832/acre | $750–$900/acre | −$68 to +$82 | −$200 to −$100 |
| Soybeans (52 bu at $10.50) | $546/acre | $550–$700/acre | −$154 to +$0 | −$250 to −$150 |
| Wheat (50 bu at $5.50) | $275/acre | $400–$600/acre | −$325 to −$125 | −$400 to −$250 |
Економијата на пченицата во горната табела одразува зошто многу земјоделци од Големите Рамнини одгледуваат пченица како дел од ротација наместо за директна профитабилност - нејзиниот рентабит по тековните цени бара или многу ниски трошоци за земјиштето, двојно одгледување со соја по жетвата на пченицата или силна основа.
Овие бројки потврдуваат зошто одлуките за маркетинг на жито донесени пред или за време на сезоната на растење се толку важни. Фарма со 185 бу/акр пченка продадена по 5,10 долари наместо 4,50 долари генерира 110 долари/акр повеќе приход - разликата помеѓу загубата и добивката при операција изнајмена во готовина. Проценката на приносот станува критичен придонес за таа маркетинг одлука, давајќи ви самодоверба да продавате напредно производство без страв од претерано обложување на шипки што нема да ги развиете.