Изградбата на компјутер за игри без рамка за проценка на вредноста е начинот на кој луѓето трошат 500 долари на графички процесор кој обезбедува полоши рамки по долар отколку алтернатива од 300 долари. Метриката цена по FPS го намалува маркетиншкиот шум и реперот за избор на цреши за да открие кој хардвер всушност обезбедува перформанси за вашите пари. Исто така, ве принудува да ја дефинирате вашата цел - 1080p со 60 FPS има радикално различни хардверски барања од 4K на 165 FPS, а буџетот потребен за постигнување на тие цели се разликува за илјадници долари.

Рамката цена-по-FPS

Цената по FPS е едноставен сооднос пресметан според вашата целна резолуција и библиотека на игри:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Оваа метрика е најкорисна кога се споредуваат графичките процесори во рамките на истата резолуција. Графичкиот процесор кој е „подобар“ на 4K е ирелевантен ако вашиот монитор завршува со 1080p - плаќате за перформанси што не можете да ги користите. Секогаш правете репер според вашата вистинска целна резолуција и игрите што ги играте, а не синтетичките репери или игрите што не ги поседувате.

Нивоа на вредности на графичкиот процесор 2026

Овие бројки ги рефлектираат приближните цени на мало во 2026 година и просечните FPS низ мешана библиотека со модерни наслови (AAA + конкурентни стрелци) со соодветна целна резолуција. Перформансите се разликуваат според насловот; натпреварувачките игри (CS2, Valorant, Apex) се одвиваат 30–50% побрзо од титулите од отворен свет на ААА.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE се издвојува како исклучителна вредност за 1440p. RTX 4090 чини 70% повеќе од RX 7900 XTX за 50% повеќе 4K FPS - замена што има смисла само ако поседувате монитор од 4K 144Hz+ и репродуцирате тешки наслови каде што тие рамки се всушност употребливи.

Каде тесните грла ги трошат вашите пари

Тесно грло на процесорот се појавува кога процесорот не може да обезбеди рамки доволно брзо за да го задржи графичкиот процесор зафатен. Ќе видите дека искористеноста на графичкиот процесор паѓа под 90%, додека искористеноста на процесорот на едно или две јадра достигнува 100%. Резултат: сте платиле за перформансите на графичкиот процесор што не ги користите.

Во 2026 година, релевантни упатства за тесно грло:

  • Игри со 1080p е најчувствителна резолуција на процесорот бидејќи пониската рабо��а на рендерирање го поместува тесниот дел од процесорот. Спарете цел 1080p со висок FPS со модерен 6-јадрен или подобар процесор (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K или еквивалент).
  • 1440p и 4K се повеќе ограничени со графичкиот процесор. Постар процесор од среден опсег (Ryzen 5 5600, i5-12400) ќе го заглави висококвалитетниот графички процесор помалку на 4K отколку на 1080p.
  • Конкурентните игри (CS2, Valorant на цели 240+ FPS) се агресивно врзани за процесорот без оглед на резолуцијата. Овие игри не ги користат ресурсите на графичкиот процесор пропорционално и ќе ги изложат ограничувањата на процесорот дури и на 1080p.

Брзината на RAM меморијата е важна за сценаријата поврзани со процесорот. DDR5-6000 на AM5 со вклучен EXPO е мерливо побрз во наслови со ограничен процесор од DDR5-4800 на з��лиха. Делта за изведба може да достигне 10–15% во игри како CS2.

Изградба на примери: $600 / $1000 / $1500 / $2500

Ова се целосни трошоци на системот, без монитор, тастатура, глушец и оперативен систем.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Изградбата од 600 долари го претставува минималниот остварлив модерен систем за игри. Изградбата од 1.000 долари е слатка точка за цените за повеќето гејмери. Јазот помеѓу 1.500 и 2.500 УСД обезбедува намалени приноси - скокот од 1440p 100 FPS на 1440p 144+ FPS чини 650 долари повеќе.

Математика на монитор: Резолуција × Стапка на освежување

Вашиот монитор мо��а да биде усогласен со излезната способност на графичкиот процесор. Купувањето монитор од 4K 144Hz (600–900 долари) и спарувањето со RTX 4060 Ti значи дека ќе работите 4K со 40–55 FPS во наслови AAA - искуство полошо од 1080p со 144 FPS на монитор од 200 долари.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Категоријата 1440p 144Hz нуди најдобро севкупно гејмерско искуство по долар во 2026 година. Тоа е доволно барано за да се оправда графичкиот процесор од 400–550 долари, визуелно супериорен во однос на 1080p и може да се постигне без да се бара хардвер со ултра ниво неопходен за 4K.

Кога да се надгради наспроти да се изгради ново

Одлуката за надградба наспроти обнова се сведува на возраста на платформата и сериозноста на тесно грло. Практична рамка:

Ако вашиот тековен графички процесор е тесно грло (користењето на графичкиот процесор постојано над 95%, процесорот под 80%), надградбата на графичкиот процесор на постоечка платформа обично е исплатлива - под услов платформата да не наметнува ново тесно грло. Ryzen 3600 може да се спари со RX 7900 GRE на 1440p со минимално тесно грло.

Ако вашиот моментален процесор е тесно грло на старата платформа (AM4 со DDR4, Intel LGA1200), пресметката се менува. Надградбата на процесорот може да бара нова матична плоча и RAM меморија, со што трошоците се приближуваат до нова верзија на платформата AM5 или Intel LGA1851.

Корисно правило: ако вкупните трошоци за да го доведете вашиот систем до целните перформанси надминува 60% од еквивалентните трошоци за новоизградба, изградете нов. Ќе добиете подолг век на траење на платформата, гаранција за сите компоненти и подобрувања во ефикасноста на силиконот од тековната генерација - кои исто така се важни за трошоците за електрична енергија во повеќегодишен период на сопственост.