Før innhøsting, før kornheisen gir deg en pris, og før du forhandler en terminkontrakt, trenger du et pålitelig estimat på hva feltet ditt faktisk vil produsere. Estimering av avkastning før høsting lar bøndene ta informerte markedsføringsbeslutninger, arrangere lagringskapasitet og prosjektere kontantstrøm for den kommende sesongen. Metodene er forskjellige etter avling, men deler en felles struktur: tell representative planter, mål deres produktive enheter og skaler til et per-acre tall.

Formelen for avkastningsestimat

Metoder for avlingsestimering varierer etter avling, men den generelle strukturen er:

Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor

Maisutbytteestimering (øretellemetode):

Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90

Tell ører i 1/1000 acre (17,4 fot med rad i 30-tommers rader), mål deretter gjennomsnittlige kjernerader per øre (vanligvis 14–18 rader) og kjerner per rad (vanligvis 30–40 kjerner). Del med 90 (omtrent 90 000 kjerner per skjeppe).

Eksempel: 32 ører i 1/1000 acre × 16 rader × 35 kjerner = 17 920 kjerner. Del med 90 = 199 bu/acre.

Estimering av soyabønneutbytte:

Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000

Tell planter i 1/10 000 acre (3,1 fot av 7-tommers rad), estimer gjennomsnittlige belger per plante (vanligvis 30–50 under gode forhold), bruk 2,5–2,8 frø per pod, og del med 3000 (omtrent 3000 frø per bushel0-3 basis).

Eksempel: 130 000 planter/acre × 40 pods × 2,6 frø = 13 520 000 frø. Del med 3 000 = 150 000 / 3 000 = vent - korrigert: 130 000 planter × 40 belger × 2,6 frø ÷ 3000 per lb ÷ 60 lb/skjeppe = ca 75 bu/acre ved typiske parametere.

Gjennomsnittlig avkastning etter avling

USDA National Agricultural Statistics Service sporer gjennomsnittlig avkastning i alle produserende stater årlig. Følgende tabell viser omtrentlige 5-års gjennomsnitt for store amerikanske avlinger:

Crop US Average Yield Unit Top State / Yield
Corn 174–180 bu/acre Bushels Iowa: ~200 bu/acre
Soybeans 49–52 bu/acre Bushels Illinois: ~60 bu/acre
Winter Wheat 47–52 bu/acre Bushels WA/OR: 65–70 bu/acre
Spring Wheat 40–44 bu/acre Bushels
Cotton 880–920 lb/acre Pounds (lint) TX High Plains: ~900 lb/acre
Rice 7,400–7,600 lb/acre Pounds CA: 8,200 lb/acre
Grain Sorghum 70–75 bu/acre Bushels KS: 85–90 bu/acre
Sunflowers 1,500–1,700 lb/acre Pounds ND/SD average
Peanuts 3,800–4,200 lb/acre Pounds GA: ~4,200 lb/acre

Disse gjennomsnittene maskerer stor variasjon i stater. En gård med sandholdige jordarter med lavt vannholdende kapasitet kan i gjennomsnitt ha 130 bu/acre mais mens en nabo med dyp, mørk leirjord og flisdrenering i gjennomsnitt er 210 bu/acre. Lokal avkastningshistorikk fra FSA-gårdspostene dine er mer handlingsdyktige enn statlige gjennomsnitt for gårdsspesifikke anslag.

Faktorer som påvirker avkastningen

Når du forstår hva som driver avkastningsvariasjonen, kan du forutsi over eller under gjennomsnittet med mer presisjon:

Jordkvalitet og drenering: Jordens organiske materiale (hver økning på 1 % øker omtrent 15–20 bu/acre maisavlingspotensial), kationbytterkapasitet og dreneringsklasse er de dominerende langsiktige avkastningsdeterminantene. Dårlig drenert jord mister betydelig avling i våte år; godt drenert jord med høy OM er mer konsistent.

Nedbør og timing: Mais er mest følsom for vannstress ved VT/R1 (dusk og silking). En ukes lang tørke under pollinering kan redusere avlingen med 25–40 % uavhengig av hvor bra avlingen så ut før det tidspunktet. Soyabønner er mest følsomme ved R3 (begynnende fylling av belg).

Utvalg og hybridutvalg: Genetisk forbedring har ført til omtrent 1–2 bu/acre/år avlingsforbedring i mais de siste 30 årene. Å velge hybrider med sterke ytelsesdata fra lokale universitetsforsøk for din spesifikke geografi kan legge til 5–15 bu/acre over et suboptimalt hybridutvalg.

Planteringsdato: Hver dag med forsinket planting forbi det optimale vinduet (slutten av april for de fleste Corn Belt) koster omtrent 0,5–1,0 bu/acre/dag i mais. Soyabønner er mindre følsomme for plantedato, men viser synkende avlinger plantet etter begynnelsen av juni på de fleste steder.

Pest- og sykdomspress: Bladlusangrep over økonomisk terskel reduserer soyaavlingen med 5–20 %. Gråbladflekk og nordlig maisbladskimmel i mais kan redusere avlingene 10–30 % i alvorlige år uten bladsoppdrepende middel. Rotormskader på mais kan redusere utbyttet med 5–25 % avhengig av billetrykk og egenskapspakke.

Inntektsberegning: avkastning × markedspris

Inntektsberegning begynner med den basisjusterte futuresprisen:

Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)

Basis er den lokale kontantprisen minus den nærliggende futuresprisen. Grunnlaget varierer etter sted og tid på året, noe som gjenspeiler transportkostnader til terminalmarkedet, lokalt tilbud og etterspørsel og lagringsøkonomi. I maisbeltet er maisbasis ved innhøsting vanligvis −$0,20 til −$0,60 (under futures). Grunnlaget forsterkes (smalnes) vanligvis om våren ettersom forsyningen av gammel avling strammer seg.

Fungert eksempel — prognose for maisinntekter:

Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu

Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre

Hvis du allerede har solgt 50 % av forventet produksjon til $5,10/bu gjennom en terminkontrakt:

Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)

Inndatakostnader: frø, gjødsel, utstyr

Driftskostnadene til gården varierer betydelig etter region, driftsstørrelse og om land eies eller leies kontant. Følgende områder gjenspeiler typiske 2023–2024 Midtvest-forhold:

Input Category Corn (per acre) Soybeans (per acre) Wheat (per acre)
Seed $110–$140 $60–$80 $25–$40
Fertilizer (N/P/K) $180–$280 $60–$100 $90–$150
Herbicides $35–$65 $30–$60 $20–$35
Insecticides/fungicides $20–$50 $20–$50 $15–$30
Fuel and labor $50–$80 $40–$65 $40–$70
Equipment depreciation $80–$120 $65–$95 $60–$90
Crop insurance $30–$60 $20–$40 $15–$30
Total (no land) $505–$795 $295–$490 $265–$445
Cash rent (Corn Belt) $200–$350 $200–$350 $100–$200
Total with cash rent $705–$1,145 $495–$840 $365–$645

Landkostnad - enten kontantleie eller eierskapsalternativkostnad - er vanligvis den største enkeltvariabelen i gårdens lønnsomhet. Gårder på eid grunn med lave eller fullt amortiserte pantelån har dramatisk andre break-even-beregninger enn kontantleiet drift.

Netto fortjeneste per dekar etter avling

Ved å kombinere avkastnings-, pris- og inputkostnadsdata får du et resultatbilde per hektar. Resultatene varierer mye etter år, sted og individuell drift:

Crop Revenue (typical year) Total Costs (with rent) Net Profit Challenging Year
Corn (185 bu at $4.50) $832/acre $750–$900/acre −$68 to +$82 −$200 to −$100
Soybeans (52 bu at $10.50) $546/acre $550–$700/acre −$154 to +$0 −$250 to −$150
Wheat (50 bu at $5.50) $275/acre $400–$600/acre −$325 to −$125 −$400 to −$250

Hvetens økonomi i tabellen ovenfor reflekterer hvorfor mange Great Plains-bønder dyrker hvete som en del av en rotasjon i stedet for for direkte lønnsomhet - dens break-even til nåværende priser krever enten svært lave landkostnader, dobbel beskjæring med soyabønner etter hvetehøst, eller sterk basis.

Disse tallene forsterker hvorfor beslutninger om kornmarkedsføring tatt før eller under vekstsesongen betyr så mye. En gård med 185 bu/acre mais solgt til $5,10 i stedet for $4,50 genererer $110/acre mer inntekter - forskjellen mellom tap og fortjeneste på en kontant-leid operasjon. Yield estimering blir et kritisk innspill til den markedsføringsbeslutningen, og gir deg selvtillit til å selge fremover produksjon uten frykt for å overbelegge skjepper du ikke vil vokse.