Å bygge en spill-PC uten rammeverk for å evaluere verdi er hvordan folk bruker 500 dollar på en GPU som gir dårligere bilder per dollar enn et alternativ på 300 dollar. Kost-per-FPS-beregningen skjærer gjennom markedsføringsstøy og benchmark cherry-picking for å avsløre hvilken maskinvare som faktisk gir ytelse for pengene dine. Det tvinger deg også til å definere målet ditt – 1080p ved 60 FPS har radikalt andre maskinvarekrav enn 4K ved 165 FPS, og budsjettet som trengs for å nå disse målene varierer med tusenvis av dollar.
Rammeverket for kostnad per FPS
Kostnad per FPS er et enkelt forhold beregnet på måloppløsningen og spillbiblioteket:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Denne beregningen er mest nyttig når du sammenligner GPUer innenfor samme oppløsningsbrakett. En GPU som er "bedre" ved 4K er irrelevant hvis skjermen topper på 1080p - du betaler for ytelse du ikke kan bruke. Referer alltid mot din faktiske måloppløsning og spillene du spiller, ikke syntetiske benchmarks eller spill du ikke eier.
GPU-verdinivåer 2026
Disse tallene gjenspeiler omtrentlige utsalgspriser i 2026 og gjennomsnittlig FPS over et blandet bibliotek av moderne titler (AAA + konkurrerende skytespill) ved respektive måloppløsninger. Ytelsen varierer etter tittel; konkurrerende spill (CS2, Valorant, Apex) kjører 30–50 % raskere enn AAA-titler i åpen verden.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE skiller seg ut som eksepsjonell verdi for 1440p. RTX 4090 koster 70 % mer enn RX 7900 XTX for 50 % mer 4K FPS – en handel som bare gir mening hvis du eier en 4K 144Hz+ skjerm og spiller krevende titler der disse rammene faktisk er brukbare.
Hvor flaskehalser kaster bort pengene dine
En CPU-flaskehals oppstår når prosessoren ikke kan levere rammer raskt nok til å holde GPU-en opptatt. Du vil se GPU-utnyttelsen falle under 90 % mens CPU-utnyttelsen på én eller to kjerner når 100 %. Resultatet: du betalte for GPU-ytelse du ikke bruker.
I 2026, relevant flaskehalsveiledning:
- 1080p-spilling er den mest CPU-sensitive oppløsningen fordi lavere gjengivelsesarbeid forskyver flaskehalsen CPU-avdelingen. Par et høyfps 1080p-mål med en moderne 6-kjerners eller bedre CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K eller tilsvarende).
- 1440p og 4K er mer GPU-begrensede. En eldre mellomtone-CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400) vil ha en flaskehals for en high-end GPU mindre ved 4K enn ved 1080p.
- Konkurransedyktig spill (CS2, Valorant ved 240+ FPS-mål) er aggressivt CPU-bundet uavhengig av oppløsning. Disse spillene bruker ikke GPU-ressurser proporsjonalt og vil eksponere CPU-begrensninger selv ved 1080p.
RAM-hastighet er viktig for CPU-bundne scenarier. DDR5-6000 på AM5 med EXPO aktivert er målbart raskere i CPU-begrensede titler enn DDR5-4800 på lager. Ytelsesdeltaet kan nå 10–15 % i spill som CS2.
Byggeksempler: $600 / $1000 / $1500 / $2500
Dette er komplette systemkostnader unntatt skjerm, tastatur, mus og operativsystem.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
$600-bygget representerer det minste levedyktige moderne spillsystemet. $1000-bygget er pris-ytelse-sweet spot for de fleste spillere. Gapet mellom $1500 og $2500 gir avtagende avkastning - hoppet fra 1440p 100 FPS til 1440p 144+ FPS koster $650 mer.
Overvåk matematikk: oppløsning × oppdateringsfrekvens
Skjermen må være tilpasset GPU-ens utdatakapasitet. Å kjøpe en 4K 144Hz-skjerm ($600–900) og pare den med en RTX 4060 Ti betyr at du vil kjøre 4K med 40–55 FPS i AAA-titler – en opplevelse verre enn 1080p ved 144 FPS på en $200-skjerm.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
1440p 144Hz-kategorien tilbyr den beste generelle spillopplevelsen per dollar i 2026. Den er krevende nok til å rettferdiggjøre en $400–550 GPU, visuelt overlegen 1080p, og oppnåelig uten å kreve ultra-tier-maskinvaren som er nødvendig for 4K.
Når skal oppgraderes vs bygge nytt
Beslutningen om oppgradering og gjenoppbygging kommer ned til plattformens alder og alvorlighetsgraden av flaskehalsen. Et praktisk rammeverk:
Hvis din nåværende GPU er flaskehalsen (GPU-bruk konsekvent over 95 %, CPU under 80 %), er en GPU-oppgradering på en eksisterende plattform vanligvis kostnadseffektiv – forutsatt at plattformen ikke påfører en ny flaskehals. En Ryzen 3600 kan pares med en RX 7900 GRE ved 1440p med minimal flaskehals.
Hvis din nåværende CPU er flaskehalsen på en eldre plattform (AM4 med DDR4, Intel LGA1200), endres beregningen. Oppgradering av CPU kan kreve et nytt hovedkort og RAM, noe som bringer kostnadene nær en fersk AM5- eller Intel LGA1851-plattformbygging.
En nyttig regel: Hvis den totale kostnaden for å bringe systemet til målytelse overstiger 60 % av tilsvarende nybyggkostnad, bygg nytt. Du vil få en lengre plattformlevetid, garantidekning på alle komponenter og effektivitetsforbedringene til dagens generasjons silisium – som også har betydning for strømkostnadene over en flerårig eierperiode.