ମୂଲ୍ୟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଏକ framework ାଞ୍ଚା ବିନା ଏକ ଗେମିଂ PC ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଲୋକମାନେ କିପରି ଏକ GPU ରେ $ 500 ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ଯାହା $ 300 ବିକଳ୍ପ ଅପେକ୍ଷା ଡଲାର ପ୍ରତି ଖରାପ ଫ୍ରେମ୍ ବିତରଣ କରିଥାଏ | ମାର୍କେଟିଂ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଚେରି-ପିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମୂଲ୍ୟ-ପ୍ରତି-ଏଫପିଏସ୍ ମେଟ୍ରିକ୍ କଟ୍, କେଉଁ ହାର୍ଡୱେର୍ ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦାନ କରେ ତାହା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ତୁମ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ବ୍ୟାଖ��ୟା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ - 60 FPS ରେ 1080p ରେ 165 FPS ରେ 4K ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହାର୍ଡୱେର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ଏବଂ ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟଗୁଡିକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବଜେଟ୍ ହଜାରେ ଡଲାରରେ ଭିନ୍ନ |

ମୂଲ୍ୟ-ପ୍ରତି- FPS ଫ୍ରେମୱାର୍କ

FPS ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରେଜୋଲୁସନ ଏବଂ ଖେଳ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଗଣିତ ଏକ ସରଳ ଅନୁପାତ:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

ସମାନ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ବ୍ରାକେଟ୍ ମଧ୍ୟରେ GPU ଗୁଡ଼ିକୁ ତୁଳନା କରିବାବେଳେ ଏହି ମେଟ୍ରିକ୍ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୋଗୀ | ଏକ GPU ଯାହା 4K ରେ “ଉତ୍ତମ” ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମନିଟର 1080p ରେ ଟପ୍ ହୋଇଯାଏ - ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ଦେୟ ଦେଉଛନ୍ତି | ସର୍ବଦା ତୁମର ପ୍ରକୃତ ଟାର୍ଗେଟ୍ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଏବଂ ତୁମେ ଖେଳୁଥିବା ଖେଳଗୁଡିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସର୍ବଦା ମାନଦଣ୍ଡ, ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ବେଞ୍ଚମାର୍କ କିମ୍ବା ଖେଳଗୁଡିକ ତୁମର ନୁହେଁ |

GPU ମୂଲ୍ୟ ସ୍ତର 2026

ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନଗୁଡିକ 2026 ରେ ଆନୁମାନିକ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଟାଇଟଲ୍ (AAA + ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ସୁଟର) ର ମିଶ୍ରିତ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ହାରାହାରି FPS ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ | ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ; ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ଖେଳଗୁଡିକ (CS2, ଭାଲୋରାଣ୍ଟ, ଆପେକ୍ସ) AAA ଖୋଲା ବିଶ୍ୱ ଟାଇଟଲ୍ ଅପେକ୍ଷା 30-50% ଦ୍��ୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଥାଏ |

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE 1440p ପାଇଁ ଅସାଧାରଣ ମୂଲ୍ୟ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଛି | 50% ଅଧିକ 4K FPS ପାଇଁ RTX 4090 ର RX 7900 XTX ଠାରୁ 70% ଅଧିକ - ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଯାହା କେବଳ ଅର୍ଥ କରେ ଯଦି ତୁମେ 4K 144Hz + ମନିଟରର ମାଲିକ ଏବଂ ଚାହିଦା ଟାଇଟଲ୍ ଖେଳ, ଯେଉଁଠାରେ ସେହି ଫ୍ରେମ୍ ଗୁଡିକ ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ |

ଯେଉଁଠାରେ ବୋତଲଗୁଡିକ ତୁମର ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ କରେ

ଜିପିୟୁକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋସେସର୍ ଯଥେଷ୍ଟ ଶୀଘ୍ର ଫ୍ରେମ୍ ଯୋଗାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ଏକ CPU ବୋତଲ ଘଟେ | ଆପଣ ଦେଖିବେ GPU ବ୍ୟବହାର 90% ତଳେ ଥିବାବେଳେ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି କୋରରେ CPU ବ୍ୟବହାର 100% ହିଟ୍ ହେବ | ଫଳାଫଳ: ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା GPU କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପାଇଁ ଆପଣ ଦେୟ ଦେଇଛନ୍ତି |

2026 ରେ, ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବୋତଲ ଗାଇଡ୍:

  • ** 1080p ଗେମିଂ ** ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ CPU ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ରେଜୋଲୁସନ କାରଣ ନିମ୍ନ ରେଣ୍ଡରିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋତଲ CPU- ୱାର୍ଡକୁ ବଦଳାଇଥାଏ | ଏକ ଆଧୁନିକ 6-କୋର କିମ୍ବା ଉନ୍ନତ CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K କିମ୍ବା ସମାନ) ସହିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ- FPS 1080p ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଯୋଡନ୍ତୁ |
  • ** 1440p ଏବଂ 4K ** ଅଧିକ GPU- ସୀମିତ | ଏକ ପୁରାତନ ମଧ୍ୟମ ପରିସର CPU (Ryzen 5 5600, i5-12400) 1080p ଅପେକ୍ଷା 4K ରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ଶେଷ GPU କୁ କମ୍ କରିବ |
  • ** ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଖେଳ ** (CS2, 240+ FPS ଟାର୍ଗେଟରେ ଭାଲୋରାଣ୍ଟ) ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବରେ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ନିର୍ବିଶେଷରେ CPU- ବନ୍ଧା | ଏହି ଖେଳଗୁଡିକ ଆନୁପାତିକ ଭାବରେ GPU ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରେ ନାହିଁ ଏବଂ 1080p ରେ ମଧ୍ୟ CPU ସୀମାବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ |

CPU- ବନ୍ଧିତ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ RAM ଗତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | EXPO ସକ୍ଷମ ଥିବା AM5 ରେ DDR5-6000 ଷ୍ଟକ୍ରେ DDR5-4800 ଅପେକ୍ଷା CPU- ସୀମିତ ଆଖ୍ୟାରେ ମାପିବା ଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ | CS2 ପରି ଖେଳଗୁଡିକରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଡେଲ୍ଟା 10-15% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ |

ଉଦାହରଣ ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତୁ: $ 600 / $ 1000 / $ 1500 / $ 2500

ମନିଟର, କୀବୋର୍ଡ୍, ମାଉସ୍, ଏବଂ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ବ��ଦ ଦେଇ ଏଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସିଷ୍ଟମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ |

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

$ 600 ବିଲ୍ଡ ସର୍ବନିମ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଆଧୁନିକ ଖେଳ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ | $ 1,000 ବିଲ୍ଡ ହେଉଛି ଅଧିକାଂଶ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ-ପ୍ରଦର୍ଶନ ମିଠା ସ୍ପଟ୍ | 1,500 ରୁ 2500 ଡଲାର ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଦାନ କରେ - 1440p 100 FPS ରୁ 1440p 144+ FPS କୁ ଲମ୍ଫ 650 ଡଲାର ଅଧିକ |

ଗଣିତ ମନିଟର: ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ rate ସତେଜ ହାର

ତୁମର ମନିଟର ତୁମର GPU ର ଆଉଟପୁଟ୍ କ୍ଷମତା ସହିତ ମେଳ ହେବା ଜରୁରୀ | ଏକ 4K 144Hz ମନିଟର ($ 600–900) କିଣିବା ଏବଂ ଏହାକୁ RTX 4060 Ti ସହିତ ଯୋଡିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ AAA ଟାଇଟଲରେ 40-55 FPS ରେ 4K ଚଳାଇବେ - $ 200 ମନିଟରରେ 144 FPS ରେ 1080p ଠାରୁ ଖରାପ ଅନୁଭୂତି |

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

1440p 144Hz ବର୍ଗ 2026 ରେ ଡଲାର ପ୍ରତି ସର୍ବୋତ୍ତମ ସାମଗ୍ରିକ ଖେଳ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହା $ 400-550 GPU କୁ ଯଥାର୍ଥତା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦାବି କରେ, ଦୃଶ୍ୟମାନ ଭାବରେ 1080p ଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଏବଂ 4K ପାଇଁ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଟାୟାର୍ ହାର୍ଡୱେର୍ ଆବଶ୍ୟକ ନକରି ହାସଲ ଯୋଗ୍ୟ |

କେତେବେଳେ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ବନାମ ନୂତନ ନିର୍ମାଣ କରିବେ

ଅପଗ୍ରେଡ୍ ବନାମ ପୁନ build ନିର୍ମାଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବୟସ ଏବଂ ବୋ���ଲର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଆସିଥାଏ | ଏକ ବ୍ୟବହାରିକ framework ାଞ୍ଚା:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସାମ୍ପ୍ରତିକ GPU ହେଉଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ (GPU ବ୍ୟବହାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ 95% ରୁ ଅଧିକ, CPU 80% ତଳେ), ଏକ ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ GPU ଅପଗ୍ରେଡ୍ ସାଧାରଣତ cost ବ୍ୟୟବହୁଳ ଅଟେ - ଯଦି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ ନାହିଁ | ଏକ ରାଇଜେନ୍ 3600 ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋତଲ ସହିତ 1440p ରେ RX 7900 GRE ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇପାରେ |

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସାମ୍ପ୍ରତିକ CPU ହେଉଛି ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ (AMR DDR4, Intel LGA1200), ତେବେ ଗଣନ��� ବଦଳିଯାଏ | CPU କୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମଦରବୋର୍ଡ ଏବଂ RAM ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ, ଏକ ନୂତନ AM5 କିମ୍ବା Intel LGA1851 ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବିଲ୍ଡର ମୂଲ୍ୟକୁ ଆଣିଥାଏ |

ଏକ ଉପଯୋଗୀ ନିୟମ: ଯଦି ତୁମର ସିଷ୍ଟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ମୂଲ୍ୟ ସମାନ ନୂତନ-ନିର୍ମାଣ ମୂଲ୍ୟର 60% ଅତିକ୍ରମ କରେ, ତେବେ ନୂତନ ନିର୍ମାଣ କର | ଆପଣ ଏକ ଲମ୍ବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜୀବନକାଳ, ସମସ୍ତ ଉପାଦାନ ଉପରେ ୱାରେଣ୍ଟି କଭରେଜ୍, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ପି generation ଼ିର ସିଲିକନ୍ ର ଦକ୍ଷତା ଉନ୍ନତି ପାଇବେ - ଯାହାକି ବହୁ ବର୍ଷର ମାଲିକାନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |