Budowa komputera do gier bez ram oceny wartości to wydatek 500 dolarów na procesor graficzny, który zapewnia gorszą liczbę klatek na dolara niż alternatywa za 300 dolarów. Wskaźnik kosztu klatek na sekundę pozwala przebić się przez szum marketingowy i selekcję porównawczą, aby dowiedzieć się, który sprzęt faktycznie zapewnia wydajność za Twoje pieniądze. Zmusza to także do zdefiniowania celu — 1080p przy 60 FPS ma radykalnie inne wymagania sprzętowe niż 4K przy 165 FPS, a budżet potrzebny do osiągnięcia tych celów różni się o tysiące dolarów.

Ramy kosztu liczby klatek na sekundę

Koszt na FPS to prosty współczynnik obliczony na podstawie docelowej rozdzielczości i biblioteki gier:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Ta metryka jest najbardziej przydatna przy porównywaniu procesorów graficznych w tym samym przedziale rozdzielczości. Karta graficzna, która jest „lepsza” w rozdzielczości 4K, nie ma znaczenia, jeśli Twój monitor osiąga najwyższą rozdzielczość w rozdzielczości 1080p — płacisz za wydajność, której nie możesz wykorzystać. Zawsze sprawdzaj rzeczywistą rozdzielczość docelową i gry, w które grasz, a nie syntetyczne testy porównawcze lub gry, których nie posiadasz.

Poziomy wartości GPU 2026

Liczby te odzwierciedlają przybliżone ceny detaliczne w 2026 r. i średnią liczbę klatek na sekundę w mieszanej bibliotece nowoczesnych tytułów (AAA + konkurencyjne strzelanki) w odpowiednich rozdzielczościach docelowych. Wydajność różni się w zależności od tytułu; konkurencyjne gry (CS2, Valorant, Apex) działają o 30–50% szybciej niż tytuły AAA z otwartym światem.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE wyróżnia się wyjątkową wartością w rozdzielczości 1440p. RTX 4090 kosztuje o 70% więcej niż RX 7900 XTX i zapewnia o 50% więcej 4K FPS — wymiana ta ma sens tylko wtedy, gdy posiadasz monitor 4K 144 Hz+ i grasz w wymagające tytuły, w których te klatki są rzeczywiście przydatne.

Gdzie wąskie gardła marnują Twoje pieniądze

Wąskie gardło procesora występuje, gdy procesor nie jest w stanie dostarczać ramek wystarczająco szybko, aby zapewnić zajęcie procesora graficznego. Zobaczysz, że wykorzystanie procesora graficznego spadnie poniżej 90%, podczas gdy wykorzystanie procesora na jednym lub dwóch rdzeniach osiągnie 100%. Skutek: płacisz za wydajność procesora graficznego, z której nie korzystasz.

W 2026 r. odpowiednie wytyczne dotyczące wąskich gardeł:

  • Gra w rozdzielczości 1080p to rozdzielczość najbardziej wrażliwa na procesor, ponieważ mniejsza ilość pracy związanej z renderowaniem przesuwa wąskie gardło w stronę procesora. Połącz cel o wysokiej liczbie klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p z nowoczesnym 6-rdzeniowym lub lepszym procesorem (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K lub odpowiednik).
  • 1440p i 4K są bardziej ograniczone przez GPU. Starszy procesor średniej klasy (Ryzen 5 5600, i5-12400) będzie wąskim gardłem dla wysokiej klasy procesora graficznego w mniejszym stopniu w 4K niż w 1080p.
  • Rywalizacja w grach (CS2, Valorant przy docelowych wartościach 240+ FPS) mocno obciąża procesor, niezależnie od rozdzielczości. Te gry nie wykorzystują zasobów GPU proporcjonalnie i ujawnią ograniczenia procesora nawet w rozdzielczości 1080p.

Szybkość pamięci RAM ma znaczenie w scenariuszach związanych z procesorem. DDR5-6000 na AM5 z włączoną funkcją EXPO jest mierzalnie szybsza w tytułach z ograniczonym procesorem niż standardowa pamięć DDR5-4800. Delta wydajności może osiągnąć 10–15% w grach takich jak CS2.

Przykłady kompilacji: 600 USD / 1000 USD / 1500 USD / 2500 USD

Są to całkowite koszty systemu z wyłączeniem monitora, klawiatury, myszy i systemu operacyjnego.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Wersja za 600 dolarów stanowi minimalny realny nowoczesny system do gier. Wersja za 1000 dolarów to dla większości graczy najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności. Różnica między 1500 a 2500 dolarów zapewnia malejące zyski — przeskok z 1440p przy 100 FPS do 1440p 144+ FPS kosztuje 650 dolarów więcej.

Monitoruj matematykę: Rozdzielczość × Częstotliwość odświeżania

Twój monitor musi być dopasowany do możliwości wyjściowych twojego procesora graficznego. Kupno monitora 4K 144 Hz (600–900 USD) i sparowanie go z kartą RTX 4060 Ti oznacza, że ​​w tytułach AAA będziesz mógł grać w rozdzielczości 4K przy 40–55 kl./s – co będzie gorszym doświadczeniem niż 1080p przy 144 kl./s na monitorze za 200 USD.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Kategoria 1440p 144 Hz zapewnia najlepsze ogólne wrażenia z gier w przeliczeniu na dolara w 2026 r. Jest wystarczająco wymagająca, aby uzasadnić zastosowanie procesora graficznego o wartości 400–550 USD, wizualnie lepszej od 1080p i możliwej do osiągnięcia bez konieczności stosowania ultra-poziomowego sprzętu niezbędnego do obsługi rozdzielczości 4K.

Kiedy uaktualnić czy zbudować nowy

Decyzja o modernizacji lub przebudowie zależy od wieku platformy i wagi wąskich gardeł. Praktyczne ramy:

Jeśli wąskim gardłem jest Twój obecny procesor graficzny (użycie procesora graficznego stale powyżej 95%, procesor poniżej 80%), aktualizacja procesora graficznego na istniejącej platformie jest zwykle opłacalna – pod warunkiem, że platforma nie tworzy nowego wąskiego gardła. Ryzen 3600 można sparować z RX 7900 GRE w rozdzielczości 1440p przy minimalnym wąskim gardle.

Jeśli Twój obecny procesor stanowi wąskie gardło na starszej platformie (AM4 z DDR4, Intel LGA1200), obliczenia ulegają zmianie. Modernizacja procesora może wymagać nowej płyty głównej i pamięci RAM, co sprawi, że koszty będą zbliżone do kosztów nowej platformy AM5 lub Intel LGA1851.

Przydatna zasada: jeśli całkowity koszt doprowadzenia systemu do docelowej wydajności przekracza 60% równoważnego kosztu nowej kompilacji, zbuduj nowy. Zyskasz dłuższą żywotność platformy, gwarancję na wszystkie komponenty i poprawę wydajności krzemu obecnej generacji, co ma również znaczenie dla kosztów energii elektrycznej w wieloletnim okresie posiadania.