Budovanie herného počítača bez rámca na hodnotenie hodnoty je spôsob, akým ľudia míňajú 500 dolárov za GPU, ktorý poskytuje horšie snímky za dolár ako alternatíva za 300 dolárov. Metrika ceny za FPS znižuje marketingový hluk a výber čerešní, aby odhalila, ktorý hardvér skutočne poskytuje výkon za vaše peniaze. Tiež vás to núti definovať svoj cieľ – 1080p pri 60 FPS má radikálne odlišné hardvérové požiadavky ako 4K pri 165 FPS a rozpočet potrebný na dosiahnutie týchto cieľov sa líši o tisíce dolárov.
Rámec Cost-Per-FPS
Cena za FPS je jednoduchý pomer vypočítaný pri vašom cieľovom rozlíšení a hernej knižnici:
Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution
Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS
Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS
Táto metrika je najužitočnejšia pri porovnávaní GPU v rámci rovnakej skupiny rozlíšenia. GPU, ktorá je „lepšia“ v rozlíšení 4K, je irelevantná, ak váš monitor dosahuje maximum 1080p – platíte za výkon, ktorý nemôžete použiť. Vždy porovnávajte s vaším skutočným cieľovým rozlíšením a hrami, ktoré hráte, nie syntetickými porovnávacími hodnotami alebo hrami, ktoré nevlastníte.
Hodnotové úrovne GPU 2026
Tieto čísla odrážajú približné maloobchodné ceny v roku 2026 a priemerné FPS v rámci zmiešanej knižnice moderných titulov (AAA + konkurenčné strieľačky) v príslušných cieľových rozlíšeniach. Výkon sa líši podľa názvu; konkurenčné hry (CS2, Valorant, Apex) bežia o 30–50 % rýchlejšie ako AAA tituly s otvoreným svetom.
| Tier | Example GPU | Price (USD) | Target Resolution | Avg FPS | Cost/FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Budget | RX 7600 | $230 | 1080p | 85 | $2.71 |
| Budget | RTX 4060 | $300 | 1080p | 90 | $3.33 |
| Mid-Range | RX 7700 XT | $380 | 1080p/1440p | 105/72 | $3.62/$5.28 |
| Mid-Range | RTX 4070 | $550 | 1440p | 100 | $5.50 |
| High-End | RX 7900 GRE | $480 | 1440p | 110 | $4.36 |
| High-End | RTX 4070 Ti Super | $800 | 1440p/4K | 130/75 | $6.15/$10.67 |
| Ultra | RX 7900 XTX | $900 | 4K | 90 | $10.00 |
| Ultra | RTX 4090 | $1,600 | 4K | 135 | $11.85 |
RX 7900 GRE vyniká výnimočnou hodnotou pre 1440p. RTX 4090 stojí o 70 % viac ako RX 7900 XTX za o 50 % viac 4K FPS – obchod, ktorý má zmysel len vtedy, ak vlastníte 4K 144Hz+ monitor a hráte náročné tituly, kde sú tieto snímky skutočne použiteľné.
Kde úzke miesta míňajú vaše peniaze
Prekážka CPU nastane, keď procesor nedokáže dodať snímky dostatočne rýchlo, aby udržal GPU zaneprázdnený. Uvidíte, že využitie GPU klesne pod 90 %, zatiaľ čo využitie CPU na jednom alebo dvoch jadrách dosiahne 100 %. Výsledok: zaplatili ste za výkon GPU, ktorý nepoužívate.
V roku 2026 príslušné usmernenia týkajúce sa úzkeho miesta:
- Hranie 1080p je rozlíšenie, ktoré je najviac citlivé na procesor, pretože nižšie vykresľovanie posúva problémové miesto smerom k procesoru. Spárujte cieľ s vysokým rozlíšením FPS 1080p s moderným 6-jadrovým alebo lepším CPU (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K alebo ekvivalent).
- 1440p a 4K sú viac obmedzené na GPU. Starší CPU strednej triedy (Ryzen 5 5600, i5-12400) bude obmedzovať high-end GPU menej pri 4K ako pri 1080p.
- Konkurenčné hranie (CS2, Valorant s cieľmi 240+ FPS) je agresívne viazané na procesor bez ohľadu na rozlíšenie. Tieto hry nevyužívajú zdroje GPU proporcionálne a odhalia obmedzenia procesora aj pri rozlíšení 1080p.
Rýchlosť RAM je dôležitá pre scenáre viazané na CPU. DDR5-6000 na AM5 s povoleným EXPO je merateľne rýchlejší v tituloch s obmedzeným CPU ako DDR5-4800 na sklade. Delta výkonu môže dosiahnuť 10–15 % v hrách ako CS2.
Príklady zostavy: 600 $ / 1 000 $ / 1 500 $ / 2 500 $
Ide o kompletné systémové náklady bez monitora, klávesnice, myši a operačného systému.
| Component | $600 Build | $1,000 Build | $1,500 Build | $2,500 Build |
|---|---|---|---|---|
| CPU | Ryzen 5 5600 ($120) | Ryzen 5 7600 ($180) | Ryzen 5 7600X ($220) | Ryzen 7 7800X3D ($380) |
| GPU | RX 7600 ($230) | RTX 4060 Ti ($400) | RX 7900 GRE ($480) | RTX 4070 Ti Super ($800) |
| Motherboard | B550 ($90) | B650 ($130) | B650E ($160) | X670E ($250) |
| RAM | 16GB DDR4-3200 ($40) | 16GB DDR5-5600 ($65) | 32GB DDR5-6000 ($90) | 32GB DDR5-6000 ($90) |
| Storage | 1TB NVMe ($60) | 1TB NVMe ($60) | 2TB NVMe ($100) | 2TB NVMe ($100) |
| PSU | 650W Bronze ($55) | 750W Gold ($80) | 750W Gold ($80) | 850W Gold ($100) |
| Case + Cooling | $45 | $85 | $120 | $180 |
| Total | ~$640 | ~$1,000 | ~$1,250 | ~$1,900 |
| Target | 1080p 60–100 FPS | 1080p 144 FPS | 1440p 100+ FPS | 1440p/4K 120+ FPS |
Zostava za 600 dolárov predstavuje minimálny životaschopný moderný herný systém. Zostava v hodnote 1 000 dolárov je pre väčšinu hráčov najlepšou voľbou v pomere cena/výkon. Rozdiel medzi 1 500 a 2 500 USD prináša klesajúce výnosy – skok z 1440p 100 FPS na 1440p 144+ FPS stojí o 650 USD viac.
Matematika monitora: Rozlíšenie × Obnovovacia frekvencia
Váš monitor musí zodpovedať výstupnej kapacite vášho GPU. Kúpa 4K 144Hz monitora (600 – 900 $) a jeho spárovanie s RTX 4060 Ti znamená, že v AAA tituloch spustíte 4K pri 40 – 55 FPS – zážitok horší ako 1080p pri 144 FPS na monitore za 200 $.
| Monitor Spec | Recommended GPU Tier | Minimum FPS Target | Monitor Budget |
|---|---|---|---|
| 1080p 60Hz | Budget | 60 FPS | $120–160 |
| 1080p 144Hz | Budget-Mid | 120–165 FPS | $160–220 |
| 1440p 144Hz | Mid-High | 100–144 FPS | $250–380 |
| 1440p 165Hz+ | High | 120–165 FPS | $300–450 |
| 4K 60Hz | High | 60 FPS | $350–500 |
| 4K 144Hz | Ultra | 100+ FPS | $600–900 |
Kategória 1440p 144Hz ponúka najlepší celkový herný zážitok za dolár v roku 2026. Je dostatočne náročná na to, aby ospravedlnila GPU v hodnote 400 – 550 USD, ktorá je vizuálne lepšia ako 1080p a je dosiahnuteľná bez potreby ultravrstvového hardvéru potrebného pre 4K.
Kedy inovovať vs. vytvoriť nové
Rozhodnutie o inovácii vs. prestavba závisí od veku platformy a závažnosti prekážok. Praktický rámec:
Ak je prekážkou vaša súčasná GPU (využitie GPU trvalo nad 95 %, CPU pod 80 %), upgrade GPU na existujúcej platforme je zvyčajne nákladovo efektívny – za predpokladu, že platforma nevytvára nové prekážky. Ryzen 3600 sa môže spárovať s RX 7900 GRE pri 1440p s minimálnym obmedzením.
Ak je váš súčasný CPU prekážkou na staršej platforme (AM4 s DDR4, Intel LGA1200), výpočet sa zmení. Inovácia CPU si môže vyžadovať novú základnú dosku a RAM, čím sa náklady približujú k novej zostave platformy AM5 alebo Intel LGA1851.
Užitočné pravidlo: ak celkové náklady na dosiahnutie cieľového výkonu vášho systému presahujú 60 % ekvivalentných nákladov na novú výstavbu, vytvorte novú. Získate dlhšiu životnosť platformy, záručné pokrytie všetkých komponentov a zlepšenie účinnosti kremíka súčasnej generácie – čo je tiež dôležité pre náklady na elektrinu počas viacročného obdobia vlastníctva.