Hasattan önce, tahıl ambarı size bir fiyat teklif etmeden ve bir vadeli sözleşme müzakeresi yapmadan önce, tarlanızın gerçekte ne üreteceğine dair güvenilir bir tahmine ihtiyacınız var. Hasat öncesi verim tahmini, çiftçilerin bilinçli pazarlama kararları almasına, depolama kapasitesini düzenlemesine ve gelecek sezon için nakit akışını planlamasına olanak tanır. Yöntemler ürüne göre farklılık gösterir ancak ortak bir yapıyı paylaşır: temsili bitkileri sayın, üretken birimlerini ölçün ve dönüm başına bir rakama göre ölçeklendirin.
Getiri Tahmin Formülü
Verim tahmin yöntemleri ürüne göre değişir ancak genel yapı şu şekildedir:
Yield (bu/acre) = (Plants per acre × Yield units per plant × Weight per unit) / Conversion factor
Mısır verimi tahmini (başak sayımı yöntemi):
Yield (bu/acre) = (Ears per 1/1000 acre × Kernel rows × Kernels per row) / 90
1/1000 dönümlük alandaki başakları sayın (30 inç sıralarda 17,4 fit sıra), ardından kulak başına ortalama çekirdek sırasını (tipik olarak 14-18 sıra) ve sıra başına çekirdekleri (tipik olarak 30-40 çekirdek) ölçün. 90'a bölün (kile başına yaklaşık 90.000 çekirdek).
Örnek: 1/1000 dönümde 32 başak × 16 sıra × 35 dane = 17.920 dane. 90 = 199 bu/akre'ye bölün.
Soya fasulyesi verimi tahmini:
Yield (bu/acre) = Plants/acre × Pods/plant × Seeds/pod / 3,000
Bitkileri 1/10.000 dönümlük alanda sayın (7 inç sıranın 3,1 fiti), bitki başına ortalama baklayı tahmin edin (genellikle iyi koşullarda 30-50), bakla başına 2,5-2,8 tohum kullanın ve 3.000'e bölün (3.000 tohum/pound bazında kile başına yaklaşık 3.000 tohum).
Örnek: 130.000 bitki/dönüm × 40 bakla × 2,6 tohum = 13.520.000 tohum. 3.000'e bölün = 150.000 / 3.000 = bekleyin — düzeltildi: 130.000 bitki × 40 bakla × 2,6 tohum ÷ lb başına 3.000 ÷ 60 lb/kile = tipik parametrelerde yaklaşık 75 bu/acre.
Mahsul Bazında Ortalama Verim
USDA Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi, yıllık olarak tüm üretici eyaletlerdeki ortalama verimi takip etmektedir. Aşağıdaki tablo, başlıca ABD mahsulleri için yaklaşık 5 yıllık ortalamaları göstermektedir:
| Crop | US Average Yield | Unit | Top State / Yield |
|---|---|---|---|
| Corn | 174–180 bu/acre | Bushels | Iowa: ~200 bu/acre |
| Soybeans | 49–52 bu/acre | Bushels | Illinois: ~60 bu/acre |
| Winter Wheat | 47–52 bu/acre | Bushels | WA/OR: 65–70 bu/acre |
| Spring Wheat | 40–44 bu/acre | Bushels | — |
| Cotton | 880–920 lb/acre | Pounds (lint) | TX High Plains: ~900 lb/acre |
| Rice | 7,400–7,600 lb/acre | Pounds | CA: 8,200 lb/acre |
| Grain Sorghum | 70–75 bu/acre | Bushels | KS: 85–90 bu/acre |
| Sunflowers | 1,500–1,700 lb/acre | Pounds | ND/SD average |
| Peanuts | 3,800–4,200 lb/acre | Pounds | GA: ~4,200 lb/acre |
Bu ortalamalar eyaletler arasındaki geniş çeşitliliği maskelemektedir. Kumlu, düşük su tutma kapasiteli topraklara sahip bir çiftlik ortalama 130 bu/dönüm mısır verirken, derin, koyu tınlı ve kiremit drenajlı bir komşunun ortalama 210 bu/dönüm mısır miktarı olabilir. FSA çiftlik kayıtlarınızdaki yerel verim geçmişi, çiftliğe özel projeksiyonlar için eyalet ortalamalarından daha fazla eyleme geçirilebilir.
Verimi Etkileyen Faktörler
Getiri farklılığını neyin tetiklediğini anlamak, ortalamanın üstünde veya altında daha kesin tahminlerde bulunmanıza olanak tanır:
Toprak kalitesi ve drenaj: Toprağın organik maddesi (her %1'lik artış kabaca 15-20 hektar/dönüm mısır verimi potansiyeli ekler), katyon değişim kapasitesi ve drenaj sınıfı, uzun vadeli verim belirleyicilerinin başında gelir. Kötü drenajlı topraklar yağışlı yıllarda önemli miktarda verim kaybeder; iyi drenajlı yüksek OM'lu topraklar daha tutarlıdır.
Yağmur ve zamanlaması: Mısır, VT/R1'de (püsküllenme ve ipeklenme) su stresine karşı en hassas olanıdır. Tozlaşma sırasında bir hafta süren kuraklık, mahsulün bu noktadan önce ne kadar iyi göründüğüne bakılmaksızın verimi %25-40 oranında azaltabilir. Soya fasulyesi R3'te (kabuk dolumunun başlangıcında) en hassastır.
Çeşitlilik ve hibrit seleksiyon: Genetik iyileşme, son 30 yılda mısırda yaklaşık 1-2 bu/akr/yıl verim artışı sağlamıştır. Spesifik coğrafyanız için yerel üniversite denemelerinden elde edilen güçlü performans verilerine sahip hibritlerin seçilmesi, optimal olmayan hibrit seçiminin üzerine 5-15 bu/akr eklenebilir.
Ekim tarihi: Optimum zaman aralığını aşan her ekim günü (Mısır Kuşağı'nın çoğu için Nisan sonu) mısırda yaklaşık 0,5-1,0 bu/akr/güne mal olur. Soya fasulyesi ekim tarihine daha az duyarlıdır ancak çoğu yerde Haziran başından sonra ekilen verimlerde düşüş görülmektedir.
Zararlı ve hastalık baskısı: Ekonomik eşiğin üzerindeki yaprak biti istilaları, soya fasulyesi verimini %5-20 oranında azaltır. Mısırdaki gri yaprak lekesi ve kuzey mısır yaprağı yanıklığı, yaprak mantar ilacı kullanılmadığı şiddetli yıllarda verimi %10-30 oranında azaltabilir. Kök kurdunun mısıra verdiği zarar, böcek basıncına ve özellik paketine bağlı olarak verimi %5-25 azaltabilir.
Gelir Hesaplaması: Getiri × Piyasa Fiyatı
Gelir hesaplaması, esasa göre düzeltilmiş vadeli işlem fiyatıyla başlar:
Expected Revenue = Yield (bu/acre) × (Futures Price + Basis)
Temel yerel nakit fiyatından yakındaki vadeli işlem fiyatının çıkarılmasıyla elde edilen değerdir. Temel, konuma ve yılın zamanına göre değişiklik gösterir ve terminal pazarına ulaşım maliyetlerini, yerel arz ve talebi ve depolama ekonomisini yansıtır. Mısır Kuşağı'nda hasat sırasındaki mısır bazı genellikle -0,20 ila -0,60 ABD Doları (vadeli işlemlerin altında) aralığındadır. İlkbaharda eski mahsül arzı sıkılaştıkça temel genellikle güçlenir (daralır).
Çalışılan örnek — mısır gelir tahmini:
Yield estimate: 185 bu/acre
December corn futures: $4.85/bu
Estimated harvest basis: −$0.35/bu
Expected cash price: $4.85 − $0.35 = $4.50/bu
Revenue = 185 bu/acre × $4.50/bu = $832.50/acre
Beklenen üretimin %50'sini zaten bir vadeli sözleşme yoluyla 5,10 $/bu seviyesinden sattıysanız:
Contracted revenue: 92.5 bu × $5.10 = $471.75/acre
Remaining sale: 92.5 bu × $4.50 = $416.25/acre
Total revenue: $888.00/acre (blended price = $4.80/bu)
Girdi Maliyetleri: Tohum, Gübre, Ekipman
Çiftlik girdi maliyetleri bölgeye, işletme büyüklüğüne ve arazinin sahip olunması ya da nakit olarak kiralanması durumuna göre önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki aralıklar tipik 2023–2024 Orta Batı koşullarını yansıtmaktadır:
| Input Category | Corn (per acre) | Soybeans (per acre) | Wheat (per acre) |
|---|---|---|---|
| Seed | $110–$140 | $60–$80 | $25–$40 |
| Fertilizer (N/P/K) | $180–$280 | $60–$100 | $90–$150 |
| Herbicides | $35–$65 | $30–$60 | $20–$35 |
| Insecticides/fungicides | $20–$50 | $20–$50 | $15–$30 |
| Fuel and labor | $50–$80 | $40–$65 | $40–$70 |
| Equipment depreciation | $80–$120 | $65–$95 | $60–$90 |
| Crop insurance | $30–$60 | $20–$40 | $15–$30 |
| Total (no land) | $505–$795 | $295–$490 | $265–$445 |
| Cash rent (Corn Belt) | $200–$350 | $200–$350 | $100–$200 |
| Total with cash rent | $705–$1,145 | $495–$840 | $365–$645 |
Arazi maliyeti (nakit kira veya sahip olma fırsatı maliyeti) genellikle çiftliğin kârlılığındaki en büyük değişkendir. Sahip olunan arazilerde bulunan ve düşük veya tamamen amorti edilmiş ipoteklere sahip çiftliklerin başabaş hesapları, nakit kiralama operasyonlarından önemli ölçüde farklıdır.
Mahsul Bazında Dönüm Başına Net Kâr
Verim, fiyat ve girdi maliyeti verilerinin birleştirilmesi dönüm başına kar tablosunu oluşturur. Sonuçlar yıla, konuma ve bireysel operasyona göre büyük ölçüde farklılık gösterir:
| Crop | Revenue (typical year) | Total Costs (with rent) | Net Profit | Challenging Year |
|---|---|---|---|---|
| Corn (185 bu at $4.50) | $832/acre | $750–$900/acre | −$68 to +$82 | −$200 to −$100 |
| Soybeans (52 bu at $10.50) | $546/acre | $550–$700/acre | −$154 to +$0 | −$250 to −$150 |
| Wheat (50 bu at $5.50) | $275/acre | $400–$600/acre | −$325 to −$125 | −$400 to −$250 |
Yukarıdaki tablodaki buğdayın ekonomisi, Great Plains'deki pek çok çiftçinin neden buğdayı doğrudan kâr elde etmek yerine rotasyonun bir parçası olarak yetiştirdiğini yansıtıyor - cari fiyatlarla başabaş noktası ya çok düşük arazi maliyetleri, buğday hasadından sonra soya fasulyesi ile çift ekim ya da güçlü bir temel gerektiriyor.
Bu rakamlar, büyüme mevsimi öncesinde veya sırasında alınan tahıl pazarlama kararlarının neden bu kadar önemli olduğunu güçlendiriyor. 185 bu/dönümlük mısırın 4,50 $ yerine 5,10 $'a satıldığı bir çiftlik, dönüm başına 110 $ daha fazla gelir elde ediyor; bu, nakit kiralamalı bir operasyonda kayıp ve kâr arasındaki farktır. Verim tahmini, bu pazarlama kararı için kritik bir girdi haline gelir ve size, yetiştirmeyeceğiniz fazla miktarda taahhütte bulunma korkusu olmadan ilerideki üretimi satma güvenini verir.