Construirea unui PC de jocuri fără un cadru pentru evaluarea valorii este modul în care oamenii cheltuiesc 500 USD pe un GPU care oferă cadre mai proaste pe dolar decât o alternativă de 300 USD. Valoarea costului pe FPS reduce zgomotul de marketing și alegerea de referință pentru a dezvălui care hardware oferă de fapt performanță pentru banii tăi. De asemenea, vă obligă să vă definiți ținta - 1080p la 60 FPS are cerințe hardware radical diferite față de 4K la 165 FPS, iar bugetul necesar pentru atingerea acestor ținte diferă cu mii de dolari.

Cadrul cost-pe-FPS

Costul pe FPS este un raport simplu calculat la rezoluția țintă și biblioteca de jocuri:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Această măsurătoare este cea mai utilă atunci când se compară GPU-urile din aceeași categorie de rezoluție. Un GPU care este „mai bun” la 4K este irelevant dacă monitorul tău ajunge la 1080p – plătești pentru performanța pe care nu o poți folosi. Întotdeauna comparați cu rezoluția țintă reală și cu jocurile pe care le jucați, nu cu benchmark-uri sintetice sau jocuri pe care nu le dețineți.

Niveluri de valoare GPU 2026

Aceste cifre reflectă prețurile de vânzare cu amănuntul aproximative în 2026 și FPS mediu într-o bibliotecă mixtă de titluri moderne (AAA + shootere competitive) la rezoluțiile țintă respective. Performanța variază în funcție de titlu; jocurile competitive (CS2, Valorant, Apex) rulează cu 30–50% mai repede decât titlurile AAA open-world.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE iese în evidență ca valoare excepțională pentru 1440p. RTX 4090 costă cu 70% mai mult decât RX 7900 XTX pentru 50% mai mult 4K FPS - o tranzacție care are sens doar dacă dețineți un monitor 4K 144Hz+ și jucați titluri solicitante unde acele cadre sunt de fapt utilizabile.

Unde blocajele vă irosesc banii

Un blocaj al procesorului apare atunci când procesorul nu poate furniza cadre suficient de rapid pentru a menține GPU-ul ocupat. Veți vedea că utilizarea GPU-ului scade sub 90%, în timp ce utilizarea CPU pe unul sau două nuclee atinge 100%. Rezultatul: ați plătit pentru performanța GPU pe care nu o utilizați.

În 2026, orientări relevante privind blocajele:

  • Jocurile 1080p sunt rezoluția cea mai sensibilă la CPU, deoarece munca de randare mai scăzută schimbă blocajul CPU-ului. Asociați o țintă de 1080p cu FPS ridicat cu un procesor modern cu 6 nuclee sau mai bun (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K sau echivalent).
  • 1440p și 4K sunt mai limitate de GPU. Un procesor de gamă medie mai vechi (Ryzen 5 5600, i5-12400) va bloca un GPU high-end mai puțin la 4K decât la 1080p.
  • Jocurile competitive (CS2, Valorant la 240+ obiective FPS) sunt legate în mod agresiv de CPU, indiferent de rezoluție. Aceste jocuri nu folosesc resursele GPU în mod proporțional și vor expune limitările CPU chiar și la 1080p.

Viteza RAM contează pentru scenariile legate de CPU. DDR5-6000 pe AM5 cu EXPO activat este mult mai rapid în titlurile cu CPU limitate decât DDR5-4800 din stoc. Delta de performanță poate ajunge la 10–15% în jocuri precum CS2.

Exemple de construcție: 600 USD / 1000 USD / 1500 USD / 2500 USD

Acestea sunt costuri complete ale sistemului, excluzând monitorul, tastatura, mouse-ul și sistemul de operare.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Construcția de 600 USD reprezintă sistemul de joc modern minim viabil. Construcția de 1.000 USD este punctul favorabil preț-performanță pentru majoritatea jucătorilor. Diferența dintre 1.500 USD și 2.500 USD oferă profituri descrescătoare — saltul de la 1440p 100 FPS la 1440p 144+ FPS costă cu 650 USD mai mult.

Monitorizare matematică: rezoluție × rata de reîmprospătare

Monitorul trebuie să fie potrivit cu capacitatea de ieșire a GPU-ului. Achiziționarea unui monitor 4K 144Hz (600–900 USD) și împerecherea acestuia cu un RTX 4060 Ti înseamnă că veți rula 4K la 40–55 FPS în titluri AAA - o experiență mai proastă decât 1080p la 144 FPS pe un monitor de 200 USD.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Categoria 1440p 144Hz oferă cea mai bună experiență generală de joc per dolar în 2026. Este suficient de solicitantă pentru a justifica un GPU de 400-550 USD, superior vizual față de 1080p și realizabil fără a necesita hardware-ul ultra-nivel necesar pentru 4K.

Când să faceți upgrade vs Build New

Decizia de actualizare vs. reconstrucție se reduce la vârsta platformei și la severitatea blocajului. Un cadru practic:

Dacă GPU-ul dvs. actual este blocajul (utilizarea GPU în mod constant peste 95%, CPU sub 80%), o actualizare a GPU pe o platformă existentă este de obicei rentabilă - cu condiția ca platforma să nu impună un nou blocaj. Un Ryzen 3600 se poate asocia cu un RX 7900 GRE la 1440p cu blocaj minim.

Dacă procesorul dvs. actual este blocajul pe o platformă moștenită (AM4 cu DDR4, Intel LGA1200), calculul se schimbă. Actualizarea procesorului poate necesita o nouă placă de bază și RAM, aducând costurile aproape de o nouă versiune de platformă AM5 sau Intel LGA1851.

O regulă utilă: dacă costul total pentru a aduce sistemul dumneavoastră la performanța țintă depășește 60% din costul echivalent de construcție nouă, construiți nou. Veți obține o durată de viață mai lungă a platformei, acoperire de garanție pentru toate componentele și îmbunătățiri ale eficienței siliciului de generație actuală - care contează și pentru costurile cu electricitatea pe o perioadă de proprietate de mai mulți ani.