Створення ігрового ПК без структури для оцінки вартості — це те, як люди витрачають 500 доларів на графічний процесор, який забезпечує гіршу кількість кадрів за долар, ніж альтернатива за 300 доларів. Показник ціни за кадр в секунду усуває маркетинговий шум і вибір тестів, щоб виявити, яке обладнання справді забезпечує продуктивність за ваші гроші. Це також змушує вас визначити свою ціль — 1080p при 60 FPS має радикально інші вимоги до обладнання, ніж 4K при 165 FPS, і бюджет, необхідний для досягнення цих цілей, відрізня��ться на тисячі доларів.

Платформа Cost-Per-FPS

Ціна за FPS – це просте співвідношення, яке розраховується для вашої цільової роздільної здатності та ігрової бібліотеки:

Cost per FPS = GPU Price ($) / Average FPS at Target Resolution

Example:
GPU costs $350, delivers 95 FPS average at 1080p medium-high settings
Cost per FPS = $350 / 95 = $3.68 per FPS

Competing GPU costs $280, delivers 78 FPS at same settings
Cost per FPS = $280 / 78 = $3.59 per FPS — better value despite lower raw FPS

Цей показник найбільш корисний під час порівняння графічних процесорів в межах однієї роздільної здатності. Графічний процесор, який є «кращим» у 4K, не має значення, якщо ваш монітор має максимальну роздільну здатність 1080p — ви платите за продуктивність, яку не можете використовувати. Завжди перевіряйте фактичну цільову роздільну здатність та ігри, у які ви граєте, а не синтетичні тести чи ігри, якими ви не володієте.

Рівні значень GPU 2026

Ці цифри відображають приблизну р��здрібну ціну в 2026 році та середній FPS у змішаній бібліотеці сучасних ігор (AAA + конкурентоспроможні шутери) із відповідною цільовою роздільною здатністю. Продуктивність залежить від назви; змагальні ігри (CS2, Valorant, Apex) працюють на 30–50% швидше, ніж ігри AAA з відкритим світом.

Tier Example GPU Price (USD) Target Resolution Avg FPS Cost/FPS
Budget RX 7600 $230 1080p 85 $2.71
Budget RTX 4060 $300 1080p 90 $3.33
Mid-Range RX 7700 XT $380 1080p/1440p 105/72 $3.62/$5.28
Mid-Range RTX 4070 $550 1440p 100 $5.50
High-End RX 7900 GRE $480 1440p 110 $4.36
High-End RTX 4070 Ti Super $800 1440p/4K 130/75 $6.15/$10.67
Ultra RX 7900 XTX $900 4K 90 $10.00
Ultra RTX 4090 $1,600 4K 135 $11.85

RX 7900 GRE виділяється винятковою ціною для 1440p. RTX 4090 коштує на 70% дорожче, ніж RX 7900 XTX, і отримує на 50% більше 4K FPS — обмін, який має сенс, лише якщо у вас є монітор 4K 144 Гц+ і ви граєте у вимогливі заголовки, де ці кадри дійсно можна використовувати.

Де вузькі місця витрачають ваші гроші

Вузьке місце ЦП виникає, коли процесор не може надавати кадри достатньо швидко, щоб підтримувати роботу графічного процесора. Ви побачите, що використання графічного процесора впаде нижче 90%, а використання ЦП на одному або двох ядрах досягне 100%. Результат: ви заплатили за продуктивність GPU, яку не використовуєте.

У 2026 році відповідні вказівки щодо вузьких місць:

  • Ігри 1080p є найбільш чутливою до процесора роздільною здатністю, оскільки низька робота рендерингу зміщує вузьке місце в бік ЦП. Поєднайте високочастотну частоту кадрів 1080p із сучасним 6-ядерним або кращим процесором (Ryzen 5 7600, Core i5-14600K або еквівалент).
  • 1440p і 4K більше обмежені GPU. Старіший ЦП середнього класу (Ryzen 5 5600, i5-12400) буде вузьким місцем висококласного графічного процесора не так у 4K, як у 1080p.
  • Змагальні ігри (CS2, Valorant із цільовою частотою 240+ FPS) агресивно прив’язані до ЦП незалежно від роздільної здат��ості. Ці ігри не використовують ресурси графічного процесора пропорційно та виявляють обмеження ЦП навіть при 1080p.

Швидкість оперативної пам’яті має значення для сценаріїв, пов’язаних з ЦП. DDR5-6000 на AM5 з увімкненим EXPO помітно швидший у заголовках з обмеженим процесором, ніж DDR5-4800 у наявності. Дельта продуктивності може досягати 10–15% в таких іграх, як CS2.

Приклади збірок: $600 / $1000 / $1500 / $2500

Це повна вартість системи, за винятком монітора, клавіатури, миші та операційної системи.

Component $600 Build $1,000 Build $1,500 Build $2,500 Build
CPU Ryzen 5 5600 ($120) Ryzen 5 7600 ($180) Ryzen 5 7600X ($220) Ryzen 7 7800X3D ($380)
GPU RX 7600 ($230) RTX 4060 Ti ($400) RX 7900 GRE ($480) RTX 4070 Ti Super ($800)
Motherboard B550 ($90) B650 ($130) B650E ($160) X670E ($250)
RAM 16GB DDR4-3200 ($40) 16GB DDR5-5600 ($65) 32GB DDR5-6000 ($90) 32GB DDR5-6000 ($90)
Storage 1TB NVMe ($60) 1TB NVMe ($60) 2TB NVMe ($100) 2TB NVMe ($100)
PSU 650W Bronze ($55) 750W Gold ($80) 750W Gold ($80) 850W Gold ($100)
Case + Cooling $45 $85 $120 $180
Total ~$640 ~$1,000 ~$1,250 ~$1,900
Target 1080p 60–100 FPS 1080p 144 FPS 1440p 100+ FPS 1440p/4K 120+ FPS

Збірка за 600 доларів США представляє мінімальну життєздатну сучасну ігрову систему. Конструкція вартістю 1000 доларів США є найкращою ціною для більшості геймерів. Розрив між 1500 і 2500 доларів США приносить меншу віддачу — перехід від 1440p 100 FPS до 1440p 144+ FPS коштує на 650 доларів США дорожче.

Розрахунок монітора: роздільна здатність × частота оновлення

Ваш монітор має відповідати вихідним можливостям графічного процесора. Придбання монітора 4K 144 Гц (600–900 доларів США) і підключення його до RTX 4060 Ti означає, що ви працюватимете у форматі 4K зі швидкістю 40–55 кадрів/с у фільмах AAA — це гірше, ніж 1080p із частотою 144 кадри/с на моніторі за 200 доларів США.

Monitor Spec Recommended GPU Tier Minimum FPS Target Monitor Budget
1080p 60Hz Budget 60 FPS $120–160
1080p 144Hz Budget-Mid 120–165 FPS $160–220
1440p 144Hz Mid-High 100–144 FPS $250–380
1440p 165Hz+ High 120–165 FPS $300–450
4K 60Hz High 60 FPS $350–500
4K 144Hz Ultra 100+ FPS $600–900

Категорія 1440p 144 Гц пропонує найкращий загальний ігровий досвід за долар у 2026 році. Вона достатньо вимоглива, щоб виправдати графічний процесор у розмірі 400–550 доларів США, візуально кращий за 1080p і досягнутий без потреби апаратного забезпечення ультрарівневого рівня, необхідного для 4K.

Коли оновлювати чи будувати нове

Рішення щодо оновлення чи перебудови зводиться до віку платформи та серйозності вузьких місць. Практична основа:

Якщо ваш поточний графічний процесор є вузьким місцем (використання графічного процесора стабільно перевищує 95%, центрального процесора нижче 80%), оновлення графічного процесора на існуючій платформі зазвичай є економічно ефективним — за умови, що платформа не створює нового вузького місця. Ryzen 3600 може працювати в парі з RX 7900 GRE на 1440p з мінімальними вузькими місцями.

Якщо ваш поточний ЦП є вузьким місцем на застарілій платформі (AM4 з DDR4, Intel LGA1200), обч��слення змінюється. Оновлення ЦП може потребувати нової материнської плати та оперативної пам’яті, що наближає вартість до нової збірки платформи AM5 або Intel LGA1851.

Корисне правило: якщо загальна вартість доведення вашої системи до цільової продуктивності перевищує 60% еквівалентної вартості нової збірки, створіть нову. Ви отримаєте довший те��мін служби платформи, гарантійне покриття на всі компоненти та підвищення ефективності кремнію поточного покоління, що також має значення для витрат на електроенергію протягом багаторічного періоду володіння.